Polatlı Akasya Samanyolu İlköğretim Okulu, kardeş okul seçtiği Muş’un Hasköy İlçesindeki Yusuf Rezan Has Kız Yatılı Bölge Okulu’na bilgisayar laboratuarı kurarak öğretmen ve öğrencilerine bayram yaşattı.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Samanyolu İlköğretim Okulu yöneticileri ile okul aile birliği, kardeş okul seçtiği Muş’un Hasköy ilçesindeki Yusuf Rezan Has Kız Yatılı Bölge Okulu’nu ziyaret ederek, düzenlenen bir törenle bilgisayar laboratuarı kurup öğrencilere kırtasiye yardımı yaptı. Muş Havaalanı’nda, Ankara’dan gelen misafirleri çiçeklerle karşılayan öğrenciler, kardeş okul yöneticileri ile ilçedeki okullarına hareket etti. Okul bahçesinde toplanan öğrenciler, gelen misafirleri dakikalarca alkışlayarak sevgi gösterilerinde bulundu. Daha sonra Ankara’dan gelen misafirler bilgisayarları kolilerinden çıkartarak çocuklarla birlikte kurulumu yaptı.

Kurulan bilgisayar laboratuarı ile büyük bir eksikliğin giderildiğini belirten Yusuf Rezan Has Kız Yatılı Bölge Okulu Müdürü Davut Yıldız, kendilerine uzatılan bu elin kesinlikle unutulmayacağını söyledi. Okul Müdürü Davut Yıldız, “Okulumuzda 380 öğrencimiz eğitim görmektedir. Bizim velilerimizden çocuklarını okula göndermeleri dışında bir beklentimiz yok. Okulumuzun birçok eksiği var, bölgemizdeki insanların imkanları malum. Bu eksiklikleri sizin gibi yardımsever kurumlardan gidermeye çalışıyoruz. Buradaki çocuklar batı ile bir tutulmamalı, öğrencilerimizin birçoğu bırakın bilgisayar kullanmayı ekranı, klavyeyi görmemiştir bile. Kurulan bu laboratuar ile öğrencilerimize inşallah daha iyi bir eğitim vereceğiz” şeklinde konuştu.

Okulda sadece müdür odasında bilgisayar olduğunu, başka bilgisayar bulunmadığını belirten Müdür Yardımcısı ve Pansiyon Müdürü Şenay Polat “Bilgisayar ile veri gireceğimiz zaman arkadaşlarla sıraya giriyorduk. İşlerimiz oldukça aksıyordu. Kurulan laboratuar ile artık sıra beklemeden veri girişleri yapacaklar.” şeklinde konuştu.

Polatlı Samanyolu İlköğretim Okulu Müdürü Bilal Tosun Muş’ta duygu dolu bir gün geçirdiklerini belirterek, kurulan kardeşlik köprüsünün sadece laboratuar ile sınırlı kalmayacağını, oradan tespit edilen bazı öğrencilerin Samanyolu’nda ücretsiz okutma projeleri olduğu müjdesini verdi. Bilal Tosun, “Bilgisayar laboratuarı projesi ile kardeş okulumuz öğrenci ve öğretmenlerini tanıma fırsatı bulduk. Buradaki insanlar eldeki sınırlı olanaklarla eğitim vermeye çalışıyor. Biz kardeş okulumuzun eksikliklerini gidermek için elimizden geleni yapacağız. Kardeşliği pekiştirmek için bir gurup öğrencimizi buraya getirmeyi buradaki öğrencileri de Polatlı’ya götürmeyi planlıyoruz. İnşaallah önümüzdeki günlerde bu projeyi uygulayıp atılan kardeşlik köprüsünü pekiştirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Tosun, bilgisayar laboratuarı projesinin Polatlı Kaymakamı Hüseyin Eker, Belediye Başkanı Yakup Çelik ile tüm Polatlı halkının desteği ile gerçekleştiğini belirterek, katkı sağlayan insanlara teşekkür etti.

MUŞ VALİSİ ÖZÇİMEN: “YAPTIĞINIZ İŞLERİ OYNANAN OYUNUN BOZULMA SÜRECİ OLARAK GÖRÜYORUM”

Polatlı Samanyolu İlköğretim Okulu Yönetim Kurulu ve Okul Aile Birliğini, İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar ile makamında kabul eden Muş Valisi İbrahim Özçimen, yapılan işin çok önemli olduğunu, çok önemsediğini belirtti. Vali İbrahim Özçimen “Bin yıldır süren ülke kardeşliğini bozmak için birileri bazı oyunlar oynuyor. İnsanlarımızı birbirlerine vurduruyor. Oynanan bu oyunların ülke içinden olması mümkün değil. Sizin yaptığınız bu işleri bu oyunun bozulma süreci olarak görüyorum ve ülke bütünlüğü için çok önemsiyorum.” şeklinde konuştu.

Özçimen şöyle devam etti: “Ben batılı olarak 44 aydır buradaki insanlara hizmet veriyorum, hiçbir şekilde dışlanmadım, hor görülmedim. Burada görev yapan batılı yaklaşık 4 bin öğretmenim var, bunların hiçbirisi ‘biz doğulu çocuklara eğitim vermeyiz’ demiyor. Onlara en iyi eğitimi vermek için gece gündüz çalışıyor. Görüldüğü gibi insanlarımızın ayrısı gayrisi yok. Sizin yaptığınızı da aynı oranda alkışlanacak bir iş olarak görüyorum. Milli Eğitim Bakanlığımız yazın doğudaki 100 bin öğrenciyi batıya götürerek oraları gezdirecek, pansiyonlarda ağırlayacak, batıdan da bir o kadar öğrenciyi doğuya getirerek buraları gezdirecek, böylelikle çocukların kaynaşmasını sağlayacaktır.”