Skip to main content

Hasköy’ün eğitim çıtası yükseliyor

Muş Haber Fotoğrafı

Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, ilçedeki eğitim başarı grafiğiyle ilgili bir açıklamada bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dershanelerin kapatılması sonrası açılan ve Yetiştirtme Kurslarına katılan 33 öğrencinin üniversitelerin çeşitli fakültelerini kazandığını ifade eden Bozyel, 66 öğrencinin ise meslek yüksekokullarını kazandığını ifade etti.

TEOG yerleştirme sonuçlarına göre ise 466 öğrencinin çeşitli liselere yerleşme hakkı kazandığına değinen Bozyel, ilçenin eğitim kalitesinde her yıl gözlenebilir bir yükselme olduğunu belirtti. Bozyel açıklamasında: Lisans Yerleştirme Sınavı´na (LYS) giren öğrencilerimizden 33´ü Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültelerini kazanırken, 66 öğrencimiz ise Meslek Yüksekokullarına kayıt yaptırmaya hak kazandı. Üniversiteyi kazanan öğrencilerimiz kendilerini onurlandırdı.

Öğrencilerimiz 1 yıl boyunca emek vererek LYS sınavlarına hazırlandı. 2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığımızca kapatılan dershanelerin ardından açılan yetiştirme ve destekleme kurslarında öğrencilerimizden ilk meyveleri bu kurslar sayesinde aldık. Toplamda ilçe genelinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzce 2, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz tarafından ise 1 kurs açıldı ve bu kurslarımız halende devam etmektedir. Bu kapsamda 1 yıl boyunca bu kurslara katılan öğrencilerimiz üniversitelere kayıt yaptırmaya hak kazanmış bulunuyor. Bu kurslar sayesinde öğrenci velilerimiz herhangi bir ücret ödemeden çocuklarını bu kurslara kayıt yaptırma şansı buldu. Kurslarımız sayesinden öğrencilerimiz farklı üniversitelerin çeşitli bölümlerini kazandı.

Bu yıl LYS sınavına katılan 200 öğrencimiz sayesinde güzel bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum ifadelerini kullandı. Önümüzdeki eğitim yılı için 1 Haziran itibariyle Destekleme ve Yerleştirme Kurslarının açıldığını da ifade eden Bozyel: 2016-2017 eğitim öğretim yılına hazırlıklarımız ise 1 Haziran tarihinden itibaren devam etmektedir. Bu vesileyle emeği geçen başta Bizden hiç bir desteği esirgemeyen ilçe Kaymakamımız Sayın Hüseyin Göktürk beye, idareci öğretmen, veli, muhtar ve tüm eğitim gönüllülerine teşekkür ederim. Her geçen yıl daha iyi olmak için çalışacağız dedi.

Başarı Oranı %53,6´ya Yükseldi 2015-2016 eğitim öğretim yılında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınav başarısını yakaladıklarını söyleyen Bozyel, geçen yılki %47´lik başarı oranının bu yıl %53,6´ya yükseldiğini ifade etti. Bozyel açıklamasında: İlçemizde 2015/2016 eğitim öğretim yılı içerisinde yine hedeflediğimiz başarıyı yakaladık. Önceki yıl ilçe ortalamamız % 47 iken, %53,6´ya yükselerek ilçeler arasında ikinci sırada yer aldık.

Bu kapsamda TEOG sınavına giren 507 öğrencimizin 23´ü Fen Lisesi, 96´sı Anadolu Lisesi, 103´ü Mesleki ve Teknik Lise´ye 8´i, Sağlık Lisesi´ne, 117´si Anadolu İmam Hatip Lisesi´ne, 19´u Sosyal Bilimler Lisesi´ne, 10´u Spor Lisesi´ne, 86´sı Çok Programlı Lise´ye (ÇPL), 4´ü Güzel Sanatlar Lisesi olmak üzere toplamda 466 öğrencimiz çeşitli okullara yerleşti.

Tüm okullarımızda açtığımız desteleme ve yetiştirme kursları, takviye ve Etütler, idareci ve öğretmenlerin yoğun çalışmaları neticesinde bu başarı sağlanmıştır ifadelerine yer verdi. Eğitim Yatırımlarına Değindi Bozyel açıklamasının sonunda ise ilçede devam eden eğitim yatırımlarına değindi. İlçede 24 derslikli ve 300 öğrenci kapasiteli bir pansiyon ve spor kompleksi yapılacağını, atölye binalarının da bulunacağı dev bir lisenin inşa edileceğini söyleyen Bozyel: 2016-2017 eğitim öğretim yılında yatırım programına alınan 24 derslikli ve 300 kapasiteli pansiyon ve spor kompleksi ile atölye binalarıyla dev bir liseye kavuşacağız.

İlçemizde bu yıl 24 derslik ve 200 kişilik İmam Hatip Lisesi ve 8 derslik ve 200 kişilik pansiyonlu Said Nursi İmam Hatip Ortaokulumuzda yeni binasında hizmete başlamıştır. Ayrıca yıllardır Okul sıkıntısı yaşayan köylerimizde de aciliyet sırasına göre Dağdibi köyümüze 12 derslikli ilk ve ortaokul yapılacaktır. Bu yatırımların ilçemize gelmesinde katkısı olan tüm siyasi ve devlet büyüklerimize, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Eğitim çıtamızı yükseltmek adına her zaman daha iyi yerlere gelmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz  şeklinde konuştu. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri