Muş’un en büyük mahallelerinden biri olan Yeşilyurt Mahallesine Belediye çocuk parkı yapmak için çalışmalarına başladı. Dede, oyun parkının 20 günde hazır olacağını söyledi. Belediyenin başlatmış olduğu park ve oyun alanı çalışmalarından Yeşilyurt Mahallesi de nasibini aldı. Kentin en büyük mahallelerinden biri olan ve kalabalık bir nüfusa sahip olan Yeşilyurt Mahallesinde çocuklar için oyun parkı yapacak olan belediye çalışmalarına start verdi.

Yeşilyurt Mahallesinde başlatılan oyun parkı çalışmalarını yerinde inceleyen ve çalışanlara talimat veren Belediye Başkanı Necmettin Dede, Muş’ta ciddi bir sıkıntı olan çocukların oyun parkı alanlarının oluşturulması için başlatılan çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Dede, Yeşilyurt Mahallesinin nüfus oranına göre kalabalık bir bölge olduğunu ve burada çocuklara ait bir oyun parkının olmadığını hatırlatarak, bugüne kadar yapılmamasının da ciddi bir eksiklik olduğunu ifade etti.

Belediye olarak çocuklar için oyun parkı ve aileler için dinlenme alanları oluşturma çalışmalarına 2 yıl önce başladıklarını hatırlatan Dede, bu kapsamda Kızılağaç kavşağında Engelliler Parkının yapıldığını, 3 Nolu İçme Suyu Deposunun üstüne de oyun parkının kurulduğunu ve karayolları kavşağına da modern bir park kurulduğunu söyledi. Yeşilyurt Mahallesinde kurulacak olan oyun parkı için çalışmaların başladığını ve hedeflerinin 20 gün gibi kısa bir sürede parkı çocukların hizmetine açmak olduğunu kaydeden Dede, öte yandan Sunay Mahallesinde de park çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Yeşil alan ve oyun parkı alanında belediyenin başlatmış olduğu çalışmaların kentin dört bir tarafından hayata geçirileceğini belirten Dede, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının göndereceği malzemelerin bir kısmının Yeşilyurt Mahallesindeki oyun parkında kullanılacağını sözlerine ekledi.

Her mahallede en az bir tane çocuk parkının olması gerektiğini kaydeden Belediye Başkanı Necmettin Dede, birkaç yıl önce Muş’ta sadece bir tane çocuk parkının olduğunu ve bunun da ihtiyaca cevap vermeyecek durumda olduğunu söyledi. Önceki yıl Erzurum yolu güzergahında yapılan Engelliler Parkının bir bölümünde çocuklar için park yaptıklarını kaydeden Dede, en azından Zafer Mahallesindeki çocukların buradan faydalanabildiğini belirtti.

İmkanların elverişli olması halinde her mahalleye en az bir adet, nüfusu fazla olan mahallelere ise ikişer adet çocuk parkının yapılması gerektiğini vurgulayan Dede, “Belediyemizin park yapacak maddi güce sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bizim çocuk parkından daha önemli yapmamız gereken hizmetler var. Muş’un alt yapısı, yolları, kaldırımları, içme suyu hala yeterli düzeyde değil. Ancak bu çocuklarımızın park isteklerine yok dememiz için mazeret değil. Çocuklar haklı olarak oyun parkı istiyorlar. Onlar için yol, kaldırım, alt yapı sorunu pek de önemli değil. Önemli olan oyun oynayacak, vakit geçirecek parka sahip olmalarıdır. Bu mantıklı ve akıllı istekleri bana hırs verdi. Onlar için bütün imkanlarımı kullanarak en kısa sürede oyun alanlarına kavuşmalarını sağlayacağım. Çocuklarımızı bu zaruri isteklerinden mahrum bırakamamak için çalışmalarımıza başladık. Kısa sürede artık oyun alanlarına kavuşacaklar. Çocuklar bizim için çok önemlidir. Onların sosyal etkinliklerden istifade etmesi bizim görevimizdir. En iyi şartlar altında büyümelerini sağlamalıyız. Batı vilayetlerinde her türlü sosyal imkana sahip olan çocukların yaşadığı hayatı bizim çocuklarımızda yaşamalıdır. Bunun için belediye de diğer kurumlarda üzerlerine düşeni yapmak zorundadırlar” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi