Skip to main content

Yeşil vagon Muş`a geliyor.

Muş Haber Fotoğrafı

Yeşil Kutu, öğrencilerin çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma konularında bilgilerini ve farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olacak çok yönlü bir eğitim seti. Proje kapsamında Yeşil Kutu yu nasıl kullanacakları konusunda eğitilen öğretmenler daha sonra, gelecek nesillerin çevreye duyarlı vatandaşlar olarak yetiştirilmesi amacıyla 10–14 yaş grubundaki ilköğretim öğrencilerine ulaşarak eğitim veriyorlar. Öğretmen eğitimleri iki metotla gerçekleştiriliyor; öğretmenler 4 ildeki sabit eğitim noktalarında veya proje kapsamında Yeşil Vagon a dönüştürülen T.C.D.D. Konferans Vagonu nun duracağı 8 ilde Yeşil Kutu nun eğitim programlarında ne şekilde kullanılacağı konusunda eğitiliyorlar. Yeşil Kutu, kapsadığı konulara ilişkin olarak öğrencileri birer bilgi deposu haline çevirmek yerine temel bazı değerlerin ve davranış biçimlerinin gelişmesini sağlayacak biçimde tasarlandı. Bu nedenle de ders programında ayrı bir ders olarak yer almıyor. Yeşil Kutu, eğitimcilerin var olan her derste çevreyle ilgili bir bağlantı kurmalarını sağlayıp öğrencileriyle karşılıklı olarak çözümler geliştirmelerine yardımcı oluyor. Proje kapsamında 2008 ve 2009 senelerinde ise 6 bin adet Yeşil Kutu üretilmesi 5 bin 600 öğretmene eğitim verilmesi ve 600 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

“BİR HAFTA BOYUNCA MUŞ’TA”

Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi, il il dolaşarak çevre eğitimi vermek üzere özel olanaklarla donatılmış Yeşil Vagon sayesinde daha çok daha fazla öğretmene ve öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. İçerisinde bilgisayarlar ve Yeşil Kutu eğitimleri için gerekli tüm donanım bulunan Yeşil Vagon, projenin tamamen Türkiye ayağına özgü bir uygulama olmasıyla da oldukça dikkat çekici. 25 Nisan 2008 tarihinde Haydarpaşa Garı ndan yola çıkan Yeşil Vagon, 28 Nisan da Malatya da olacak. Ardından, 5 Mayıs ta Elazığ, 12 Mayıs ta Muş, 21 Mayıs ta ise Van a gidecek olan Yeşil Vagon, her uğradığı ilde birer hafta kalarak proje eğitmenlerinin aracılığıyla buradaki öğretmenlere Yeşil Kutu yu tanıtacak, nasıl kullanılacağı konusunda gerekli eğitimleri verecek. Yeşil Vagon, 10 Nisan 2009 da tekrar yola çıkacak ve Yozgat, Niğde, Mersin ve Adana da öğretmenlerle buluşacak.

Yeşil Kutu; ders planları ve bilgi sayfalarının yer aldığı bir Öğretmen El Kitabı, filmlerin yer aldığı bir DVD, çevreyle ilgili konularda kapsamlı bilgilerin yer aldığı etkileşimli bir CD ve “İkilem Oyunu” kartlarından oluşuyor. Eğitim setini kullananlar ders planlarını filmler ve ek bilgilerle takip etme şansına sahip oluyorlar. Yeşil Kutu kapsamında eğitim alan öğrenciler ise Onur Belgesi ile ödüllendiriliyor.

 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri