Skip to main content

Yeni yılda e-tebligat dönemi başlıyor

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Defterdarlığı daha önce yaptığı açıklamada E- tebligat döneminin 1 Ocak 2016da başlayacağını duyurmuştu. 1 Ocak 2016ya kısa bir süre kala İl Defterdarlığı konuyla ilgili bir basın duyurusunda bulundu. Muş Defterdarı Mustafa Yumuşak tarafından Defterdarlık resmi internet sitesinde yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı: Defterdarlığımız Muş merkez dahilinde potansiyel mükellef hariç toplam 4 bin 179 vergi mükellefine, aktif olarak hizmet vermektedir. Bilindiği üzere, E-tebligat uygulamasının usul ve esasları, 27.08.2015 tarihli ve 29458 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 456 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde düzenlenmiştir. Vergi dairelerince düzenlenen ve muhataplarına 213 sayılı vergi usul kanunu hükümlerine göre tebliği gereken evrakın, Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla elektronik ortamda tebliğ edilmesidir. E-tebligat uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinde başlayacaktır. Ancak bu tarihten önce e-tebligat uygulamasına geçmek için bildirimde bulunanlara 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren e-tebligat yapılabilir.

Sistemi kullanmak zorunda olan vergi mükelleflerinin yapmaları gereken hususlara değinen Yumuşak: Kurumlar vergisi mükellefleri, ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar (Kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç). Sistemi kullanması isteğe bağlı olan mükellefler zorunluluk kapsamına girmeyen ve kendilerine e-tebligat yapılmasını talep eden gerçek kişiler ile tüzel kişiler ve tüzel kişiliği olmayan teşekküller. Kurumlar vergisi mükelleflerinin başvurusu ise; kanuni temsilci/ bu işlemi yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekaletnameyle yetkili kılınan kişiler, Elektronik Tebligat Talep Bildirimi (şirketler ve Diğer Tüzel Kişiler İçin) Genel Tebliği eki (Ek-1) formu ile bağlı bulundukları vergi dairesine başvuruda bulunacaklardır. Vergi dairesi tarafından İnternet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi alınacaktır. Mükellefler; 01.01.2016 tarihine kadar başvurmaları zorunlu olup, 01.01.2016 tarihinden sonra mükellef olanlar; İşe başlama tarihini takip eden 15 gün içinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Gelir Vergisi Mükelleflerinin Başvurusu (Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden kazanç elde edenler) ; Kanuni temsilci/ bu işlemi yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekaletnameyle yetkili kılınan kişiler, Elektronik Tebligat Talep Bildirimi (şirketler ve Diğer Tüzel Kişiler İçin) Genel Tebliği eki (Ek-2) formu ile bağlı bulundukları vergi dairesine başvurup, İnternet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi alınacaktır ifadelerine yer verildi.

Mükelleflerin 01.01.2016 tarihine kadar başvurmaları zorunlu olup, 01.01.2016 tarihinden sonra mükellef olanların mükellefiyet tesisi sırasında başvuru yapmaları gerekmektedir diyen Yumuşak: Zorunluluk kapsamına girmeyen ve sistemi kullanmak isteyen tüzel kişiler ve tüzel kişiliği olmayan teşekküllerin başvurusu; kanuni temsilci, bu işlemi yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekaletnameyle yetkili kılınan kişiler, Elektronik Tebligat Talep Bildirimi (Şirketler ve Diğer Tüzel Kişiler İçin) ile KDV veya Gelir (Stopaj) Vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairesine başvurup, İnternet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi alınacaktır. Mükellefler internet vergi dairesi (https://intvrg.gib.gov.tr) üzerinden e-tebligat sistemine girerek, internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifre/kimlik doğrulaması ile ulaşacakları elektronik tebligat adreslerinden tebliğ edilen evrakı görüntüleyebilir, kendisine hangi tarihte tebliğ edildiğini görebilir ve belgenin çıktısını alabilirler. Mükelleflere e-tebligat yapıldığında, Elektronik tebligat talep bildiriminde yer alan telefon numarası veya e-posta adreslerine; SMS veya e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. E-tebligat ile gönderilen evrak, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır. E-tebligat sistemi ile tebliğ edilen evrak ayrıca posta yoluyla gönderilmeyecektir. Elektronik Tebligat Talep Bildirimini süresinde, tam ve doğru olarak vergi dairesine beyan etmelidir. Beyan edilen bilgilerde meydana gelecek değişiklikleri öncesinde veya en geç değişiklik tarihinde vergi dairesine bildirmelidir. E-tebligat sistemini kullanmak zorunda olup bildirimde bulunmayan ve e-tebligat sistemine dahil olmayanlara VUK Mükerrer 355 inci maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilir. E-tebligat sistemini kullanmak zorunda olan ancak bildirimde bulunmayan mükellefler adına, internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifre re’sen oluşturularak tebliğ edilir ve e-tebligat gönderimi başlatılır. Mükelleflerimizin belirtilen tarihe kadar (01.01.2016) bağlı bulundukları Vergi Dairesine başvurmaları (Malmüdürlükleri hariç) gerekmektedir dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri