Muş Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kız çocuklarının okullaştırılması kapsamında sürdürdüğü çalışmalar kapsamında, yatılı ilköğretim bölge okulu idarecileri köy köy dolaşıp okula gönderilmeyen kız çocuklarını tespit ederek okula kayıt ettiriyorlar.

Muş Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu idarecileri, okula gönderilmeyen kız çocuklarının okula kazandırılması için yaz tatilinde bile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Muş’un Güney kesiminde bulunan ve dağlık arazi yapısı ile önemli ölçüde ulaşım sıkıntısının yaşandığı Üçevler grup köylerine giden Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu idarecileri, öğrenciler ve velileri görüşüp çocukların okutulması yönünde uyarılarda bulundular. Öğrenciler ve velileri ile birebir görüşmeler yaparak eğitim ve öğretimin önemini anlatıp, yatılı okullarda verilen eğitimi anlatan okul idarecileri, çocukların okullaştırılması için yoğun çaba sarf ediyorlar.

Yaz tatili olmasına rağmen tatil yerine köy köy dolaşarak özellikle beşinci sınıf veya sekizinci sınıftan sonra okula gitmeyen çocukların eğitimine devam etmelerini sağlamak için çalışmalar yürüten Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Fırat Bingöl, yaz tatilinde bir tek çocuğun bile okula kazandırılmasını sağlamanın kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Eğitim öğretimini tamamlayıp belirli bir mevkie gelen bir öğrenci için yaz tatillerini feda edip çalışma yapmanın kendilerine mutluluk verdiğini kaydeden Fırat Bingöl, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çocukların okullaştırılması için verdiği talimatlar doğrultusunda çalışıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz yatılı okulun hitap ettiği bölgelerde öğretmenlerin aileler ve öğrenciler ile birebir görüşmeler yaparak çocukların okullaştırılması yönünde talimatı var. Biz de bu kapsamda merkeze bağlı Üçevler bölgesinde çalışma başlattık. Bu çalışmalar çerçevesinde çocuklar ve veliler ile birebir görüşmeler yapıyoruz. Bu yıl Üçevler bölgesinden çok sayıda çocuğun eğitimini devam ettirmesi ve özellikle kız çocuklarının okullaştırılması için önemli bir çalışma yapacağız” dedi.

Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar da, okula gitmeyen bir tek çocuk bile kalmaması için tüm imkanların seferber edildiğini belirterek, “Bu yıl okullar tatil olmadan önce yatılı okullarımıza çocukların okullaştırılması için çalışmalar yapmaları yönünde talimatlar verdik. Her yatılı okul idaresi ve öğretmenlerinin bulunduğu bölgedeki köylerde çalışmaları yapmalarını istedik. Bu kapsamda sürdürülen çalışmalar kapsamında öğrenciler bir bir okula kazandırılıyor” dedi.

 Topkan Haber Ajansı