Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) Muş İl Müdürü Murat Karagüzel, trafo merkezindeki bakım ve onarım çalışmalarının sürdüğünü ve kesintilerin bundan kaynaklandığını belirtti.

VEDAŞ Muş İl Müdürlüğü tarafından elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yapıldı. Trafo merkezindeki bakım ve onarım çalışmalarından dolayı elektrik kesintilerinin yaşandığını ifade eden VEDAŞ Muş İl Müdürü Murat Karagüzel, 5 Ağustos 2008 tarihinde kesintinin yaşanacağını söyledi.

Karagüzel yaptığı açıklamada; “TEİAŞ Van 17. Grup Müdürlüğüne bağlı Muş Trafo Merkezinde yapılan bakım onarım çalışmaları sırasında Trafo merkezinde geçici olarak bazı besleme noktaları birleştirilerek 13 Temmuz 2008 tarihinden itibaren Muş Merkez, bağlı köyler ve ilçelere bir trafo üzerinden enerji verilmektedir. Muş Trafo Merkezinde mevcut bulunan 8 fiderden 5’i boşaltılarak diğer 3 fider üzerinden tamamına enerji verilmeye çalışılmaktadır. Son günlerde artış gösteren kısa süreli elektrik kesintileri geçici olarak besleme noktalarının birleştirilmesi ve trafo merkezinde sistemin tamamının bir trafo üzerinden beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Sistemin tamamı 50 MVA’lık bir trafo üzerinden beslendiğinden oto trafo sıcaklıktan dolayı açmaya giderek sistemin tamamı elektriksiz kalmaktadır. TEİAŞ 17. İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğünden alınan bilgilere göre çalışmaların birinci etabının 5 Ağustos 2008 tarihinde tamamlanacağı ikinci etabının ise bu tarihten itibaren yaklaşık olarak 15 gün süreceği belirtilmektedir. Bu süre zarfında da elektrik kesintilerinin uygulanacağı bildirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

 Topkan Haber Ajansı