Skip to main content

VEDAŞ’tan aşure dağıtımı

Muş Haber Fotoğrafı

VEDAŞ Muş İl Müdürlüğü tarafından vatandaşlara aşure dağıtıldı. Şirketin hizmet binası bahçesinde düzenlenen aşure programına; VEDAŞ İl Müdürü Eşref Şentürk, Muş Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Özaslan, İl Müftüsü Alettin Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, kurum idareci ve personelleri ile vatandaşlar katıldı.

İlk olarak çocuklara plastik top ve şapka hediye edilmesiyle başlayan etkinlikte VEDAŞ İl Müdürü Eşref Şentürk bir konuşma yaptı. Şirket olarak dört ilde eş zamanlı aşure dağıtımı yaptıklarını ifade eden Şentürk: Değerli katılımcılar, öncellikle katılımlarınızdan dolayı hepinize kurumum ve şahsım adına teşekkür ederim. Bu faaliyetimizin organize edilmesini sağlayan VEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Kazım Türkerin şahsından tüm şirket yönetimine teşekkür ederim. Bu gün VEDAŞ-VEPSAŞ ailesi olarak şirket bünyesindeki Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinde eş zamanlı olarak halkımızla bütünleşme adına aşure dağıtımını yapmaktayız dedi.

Aşurenin önemine değinene Şentürk, İslam Tarihinde bu günde birçok olay vukuu bulmuştur. 10 peygamber bu günde on sıkıntısından kurtulmuş ve refaha kavuşmuştur. Bunlardan Aşureye anlamını veren olay inananların Hz. Nuhun gemisine binerek Nuh Tufanından helak olmaktan kurtulmalarıdır. Gemideki kişilerin yiyeceklerinin bitmesiyle yanlarında getirdikleri 10 çeşit erzağı kullanarak hazırladıkları aşure, inananların kurtuluşuna vesile olmuştur. Aşure yıllarca geleneğimizde kurtuluşu temsil etmiştir. Bu günde dağıtılan Aşure yardımlaşma ve dayanışmanın simgesi haline gelmiştir. Aşure gününde toplum olarak birbirimize daha da kenetlenir, birlik ve beraberlik-sevgi ve saygı duygularımızı pekiştiririz. Biz de şirket olarak bu anlamlı günün manasıyla Aşurenin halkımıza barış, kardeşlik ve huzur getirmesi diler, hepinize saygılar sunarım şeklinde konuştu.

Aşure dağıtımı öncesi bir konuşma da İl Müftüsü Alettin Bozkurt yaptı. Muharrem Ayının İslam alemi açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Bozkurt: Değerli misafirler hepiniz hoş geldiniz. Bu aşure programımız hayırlara vesile olsun inşallah. Allah kabul etsin. Biliyorsunuz Muharrem Ayının 10. gününe aşure deniyor. İslama göre 4 ay haram aylar olarak ilan edilmiş. Kuran-ı Kerimde de yer almaktadır. Bunlardan birisi de Muharrem Ayıdır. Peygamber Efendimiz bu aya Allahın haram ayı diyor. Ve diyor ki Ramazan Ayından sonra tutulan en hayırlı oruç, Muharrem Ayında tutulan oruçtur. Bundan dolayı İslam alemi bu aya çok önem vermiştir. Hatta aşure günü tutulan oruç, bir yıllık günahlara kefaret olur. Bu vesileyle sayın müdürümüz bir aşure çorbası yapmış, gençlerimize, çocuklarımıza, vatandaşlarımıza dağıtmıştır. Allah sevabını kabul etsin inşallah. Allah davete icabet edenlerden de razı olsun ifadelerini kullandı.

Davetliler ile yoldan geçen vatandaşların da katılımıyla gerçekleşen etkinlik, aşure dağıtımının ardından sona erdi. Programın VEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş. Bölge Müdürlüğüne bağlı illerde gerçekleştirildiğini belirten İl Müdürü Eşref Şentürk, Muharrem Ayının barış, huzur ve sevgi getirmesi temennisinde bulundu. Şentürk etkinlik kapsamında bin 250 kişiye aşure dağıtımı yaptıklarını belirterek tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri