Muş Emniyet Müdürlüğü tarafından vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla bastırılan ‘Hırsızlık, Yankesicilik, Dolandırıcılık, Kapkaççılık, Oto ve Otodan Hırsızlık Olaylarına Karşı Önlemler’in yer aldığı el kitapçıkları dağıtıldı.

Emniyet Müdürlüğü tarafından bastırılan el kitapçıkları dün bankalar caddesi üzerinde vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Konu hakkında açıklama yapan Muş Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, mala karşı işlenen suçlarla ilgili vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi. Şükrü Rafet Mert, ağırlıkta bankalar caddesi, hastaneler, toplu konutlarda yaşayan vatandaşlar ve araç sürücülerine dağıtılan kitapçıklarla vatandaşları bilinçlendirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Vatandaşın huzurunun temini için güven timlerinin ve yıldırım ekiplerinin de aralıksız çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Mert, güven timleri ve yıldırım ekiplerinin çalışmaya başlamasının ardından mala karşı işlenen suçlarda ciddi bir düşüş yaşandığını yineledi.

Toplum Destekli Polislik Uygulaması’na da değinen Mert yaptığı açıklamada; “Ülkemiz genelinde özellikle mala karşı işlenen suçlarda bir artışın olduğu ve bu suçların önlenmesi amacı ile ilimizde yeni faaliyete geçirilmiş olan güven timleri seyyar satıcı, dilenci, hastanelerde hasta gibi rollerde ve ani olaylara müdahale eden yıldırım ekipleri vasıtasıyla mala karşı işlenen suçlarda ciddi oranlarda azalma gerçekleşmiştir. Yine Toplum Destekli Polislik uygulaması çerçevesinde ilimizde bulunan site ve kooperatifler, dernek ve sendikalar, üniversite ve diğer okullar, mahalle ve köy muhtarları ile irtibata geçilmiş ve belli periyotlarla görüşmelerimiz oluşturulan çalışma gruplarımız marifeti ile devam etmekte olup ilimizde bulunan basın ve yayın kuruluşlarımızın destekleriyle güvenlik hizmetlerinin, halkın katılımı ve desteğini sağlamak suretiyle hızlı bir şekilde yürütülmesi, vatandaş polis ilişkilerinin geliştirilmesi, suçla mücadelenin güçlendirilmesi ve polislik hizmetlerinin yürütülmesinde çağdaş uygulamaların yaşama geçirilmesi sağlanmaktadır. Toplum Destekli Polislik, polis ile halk arasında ilişkiyi güçlendiren, toplumda ortaya çıkan problemlerin altında yatan nedenleri bulmaya çalışarak, suçla etkin bir mücadele sağlayan ve bütün bunların neticesinde de sosyal alandaki yaşam kalitesini arttıran bir anlayıştır. Kişi ve kurumların kendi bünyelerinde alabilecekleri güvenlik tedbirleri ile işyeri, ikamet ve kamu kurumlarından meydana gelebilecek hırsızlık olaylarının asgariye indirilmesi hedeflendiğinden dolayı herkes tarafından alınabilecek bir dizi önlemler broşürde yer almıştır” ifadelerine yer verdi.
 Topkan Haber Ajansı