Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, Ege tütününün Muş’ta yetiştirilmeye başlanmasına rağmen sözleşme imzalanan ekici sayısında bekledikleri rakamın çok altında kaldıklarını söyledi.

Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, tütün ekicilerine uyarılarda bulunarak, isteyen ekicinin istediği kadar ege tütünü ekebileceğini söyledi. Socotab ve TTL firmalarının Ege tütünü ve yerli tütüne Tekel’den daha fazla fiyat verdiğini dile getiren Şehmus Solgun, Ege tütününde kota sorununun da olmadığını kaydetti. Ege tütününün Muş’ta yeni ekilmeye başlandığı için fazla rağbet görmediğini ifade eden Solgun, bu yüzden bu yıl sözleşme imzaladıkları ekici sayısında bekledikleri rakama ulaşamadıklarını belirtti.

İki firma ile bu yıl 650 ekicinin sözleşme imzaladığını söyleyen Şehmus Solgun; “Socotab firması ile 250 ekicimiz ege tütünü, TTL firması ile de 400 ekicimiz yerli ve ege tütünü sözleşmezi imzaladılar. Ege tütününün kilogramına 6,50 YTL, yerli tütünün kilogramına ise 4,90 YTL fiyat verildi. Firmalar ile sözleşme imzalayan ekici sayımız beklediğimizin altında kaldı. Bunu da ege tütününün yeni olmasına bağlıyoruz. Önümüzdeki yıl sözleşme imzalanacak ekici sayısında artış bekliyoruz. Zaten ege tütününde kota uygulaması yok. Ne kadar ekersek ekelim firmalar hepsini alıyor ve ödemede de herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Ekicilerimize ege tütünü ekmelerini öneriyoruz, kesinlikle zarar etmezler. Öte yandan ege tütünü susuz yetişiyor, bu sayede susuz olan arazilerimizi de değerlendirebiliriz. Çiftçilerimiz bu yönden çok kazançlı çıkacaklardır. Su olmadığı için kullanamadıkları araziler de değer kazanmış olacaktır” dedi.

Bu yıl tütün mahsulünde herhangi bir düşme beklemediklerini dile getiren Solgun; “Bu yıl bölgede yağışın az olmasından dolayı birçok ilde kuraklık yaşanmaktadır ama Muş’ta istenilen düzeyde yağmur yağdı. Herhangi bir kuraklık yaşanmayacak. Bu yıl ege tütününün fideleri de çok güzel yetişti. Haziran ayının ikinci haftasında ekime başlayacağız. Muhtemelen 150 ton ege tütünü mahsul etmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı