Muş’ta ölen bir insanın yakınları tarafından taziye evlerinde üç günlük bir taziye kuruluyor.Kurulan taziye evlerinde taziye için gelen Muşlular ölen için ayak üstü fatihasını okuyup baş sağlığı dileyerek ayrılıyor.

Gelenek haline gelen taziyelere Muş Valisi İbrahim Özçimen Muşlular gibi taziye geleneğini devam ettiriyor.ölen şahısların yakınları ile dertlerine ortak olmak yakınlarına baş sağlığı dilemek için genelde bütün taziyelere katılıyor.

Muşta bulunan 13 mahallenin çeşitli yerlerine kurulan taziye evlerinde yapılan üç günlük taziye’ye Muş valisi İbrahim özçimen’de katılıyor. Hürriyet caddesi Hacı ibo cami yanında kurulan Bedensel engelli Özlem Aksoy ‘un annesi Fatma aksoy’un taziyesine giden Vali özçimen baş sağılığı dileyerek acılarınıza ortak olmaya geldik.

Taziye evinde vatandaşlarla yaptığı sohbet konuşmasında” Ben sürekli kim olursa olsun dul,yetim,yaşlı,özürlü bunların evlerine sağlıklarında ev ziyaretleri yapıp onların sorunlarını dinliyorum.şu anda rahmetli olan Bedensel engelli özlem Aksoyun annesi Fatma Aksoyu’da evinde çok ziyaret ettik.sağlığında beraber idik. Şimdi hayatını kaybetti.sağlığında beraber olduğumuz insanların ölümünde’de beraber olalım dedik. Cenaze evine bir sorunlarının veya herhangi bir isteklerinin olup olmadığını sordu. Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 NULL