Muş’ta Demir dövme Mesleği yok oluyor. Eskiden yukarı çarşı Demirciler Caddesinde 19 demir dövme ustası var iken, bu gün ise tek bir tane demir dövme ustası kaldı. Teknoloji’nin gelişmesi ile demir dövme Mesleği yok oluyor.

Yukarı çarşı Demirciler caddesinden Babadan kalma meslek ile geçimini yapan Muş ilinin tek demir döven ustası Fahrettin Büte şunları söyledi. ”Demirciler caddesinde 19 tane demir döven ustası vardı. Bu demirciler ocakta demirleri kızdırıp çekişle demirleri istediğimiz şekle alıyorduk. Çekiç, kazma, balta ve kürek gibi tarım aletleri yapıyorduk. Bizim baba’dan kalan bu demircilik Mesleği teknolojiye yenik düştü. Teknoloji ile birlikte Şahmerdan (demir Dövme makinası) gelişmesi ile mesleğimiz yok oluyor.

Kışın sürekli tarım aletleri hazırlayıp ilk bahar aylarında köylüler bağında, Bahçesinde kullanmak üzere satıyorduk. Şimdi bir sezon sonunda bir yıl içinde yaklaşık 30 tane kazma veya kürek vb aletleri zor satıyoruz tanesini 10 milyona düşürdüğümüz halde gene’de kimse almıyor. Bütün köylüler küçük tarım aletlerini çevre illerden gelen hazır halde alıyor. Kırılan küçük tarım aletlerini onarmaya bile getirmiyorlar. Çünkü tamir ile yenisi aynı hesaba geliyor.

Benim Muş ilinde Demir dövme Mesleğini sürdürmemin tek amacı var. İlmimizde gönüllü birkaç tane gençler bir araya gelip bedava mezar kazma ekibi kurmuşlar Muş’ta kimin cenazesi olursa olsun ücret talep etmeden mezarını kazıyorlar. Bende bunlara destek amacı ile Mezar kazma ekibinin tüm kazma ve küreklerini ücret almadan tamir ediyorum.”dedi. Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 NULL