Muş’un Yağcılar Beldesi’nde çiftçilerle sohbet ederek istek ve sıkıntılarını dinleyen Muş Valisi İbrahim Özçimen, tarımda teknolojiye uyulması ve modern tarım yapılması gerektiğini söyledi.

 

Bahçe Köyü’nde yapılan yol çalışmalarını yerinde inceleyen ve dönüşte Yağcılar Beldesi’ni ziyaret eden Vali İbrahim Özçimen, çiftçilik yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşlarla sohbet etti. Yağcılar Belediyesi bahçesinde vatandaşlarla bir araya gelen Vali İbrahim Özçimen, ülkenin kalkınması için modern tarıma geçilmesi gerektiğini savundu.

Hayvan ırklarının değiştirilmesi ve yerli ırk yerine kültür ırkına geçilmesi gerektiğini ifade eden Vali Özçimen, “Verimin artması ve daha çok gelir elde edilmesi için modern tarım şarttır. Bölgede hayvancılık başlıca geçim kaynaklarındandır. Bu sebeple ahırların modern olması ve çiftçilerin de bir araya gelip kooperatifleşmesi gerekmektedir. Mesela yerli ırk yerine kültür ırkından olan hayvanlar beslenmelidir. Bu sebeple verim daha iyi olacaktır. Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan suni tohumlama çalışmalarına ilgi gösterilmelidir. Bir an önce kültür ırkına geçilmelidir. Kültür ırkı ve yerli ırk olan hayvanların fiyatlarına bakıldığı zaman bile aradaki kalite farkı ortaya çıkıyor” dedi.

Vali İbrahim Özçimen’e dert yanan ve çiftçilerin zor durumda olduğunu söyleyen Mansur Dağcı isimli vatandaş ise, “Çiftçinin durumu pek iyi değil. Tarım ve hayvancılıktan elde ettiğimiz gelir oldukça düşük. Biz Yağcılar çiftçileri bir araya gelip kooperatif kurduk. Ancak üyelerin elde ettiği süt miktarı az olduğu için istediğimiz sonucu alamadık” diye konuştu. İHA

 NULL