Yaklaşık olarak 1 ay önce İstanbul Üsküdar kaymakamlığından Muş’a vali olarak atanan Erdoğan Bektaş, yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Muş Alparslan Üniversitesinin yer sorununu çözerek kurucu rektör atanması halinde çalışmalara hemen başlanacağını ifade etti.

Dün Kızılağaç ve Kayak merkezinde birtakım gezi ve incelemelerde bulunan Muş Valisi Erdoğan Bektaş, üniversitenin kurulacağı yer için düşünmüş olduğu kayak merkezi ön kısmında bulunan 1300 dönümlük alanın hemen hemen kesinleştiğini belirtti. Üniversitenin bu bölgede kurulması halinde şehrin gerek ekonomik gerekse görünüm acısında yeni bir ivme kazanacağını belirten Vali Bektaş, “ üniversite ile kayak merkezinin yan yana olması bizler için büyük bir avantaj, ayrıca bu görünen dağlarda bağcılık yapmakta mümkün biz hem kayak merkezi hem üniversite hemde bağcılık sektörünü bir araya getirirsek bizler için çok iyi olur” şeklinde konuştu. Geldiği günden buyana bu konu hakkında araştırma yaptığını ve bu bölgede araştırma yaparak yer aradığını dile getiren Baktaş, en uygun yerin burası olduğunu ve kurucu rektör atanması halinde üniversitenin yapımı için çalışmalara başlanacağını söyledi. Üniversitenin yapılması halinde ovaya bakan manzarası olan güzel ve bölgede yer olarak ender rastlanan bir üniversite olacağını belirten Bektaş, üniversitenin kurulması için tek sorunun kurucu rektör olmaması olduğunu onunda atanması halinde çalışmalara hemen başlanacağını dile getirdi. Eğitim öğretiminin ikinci yılını dolduran Muş Alparslan üniversitesinin yeri nihayet belli oldu. Üniversiteye yer olarak, kayak merkezi civarı uygun görüldü. Sıra kurucu rektörde. Kayak merkezine yakın olması ise üniversitenin sportif aktivitelerde ki çalışmalarına yarar sağlanılması düşünülüyor. Yerin belirlenmesinde şehrin coğrafik yapısı, jeolojik konumu, şehir merkezine yakınlığı ve ulaşım konularına dikkat çekildi. Bir ay boyunca sürekli gezerek Muş’u tanımaya çalışan Vali Erdoğan Bektaş, yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Muş Alparslan Üniversitesinin yer sorununu çözerek kurucu rektör atanması halinde çalışmalara hemen başlanacağını ifade etti. Kızılağaç ve Kayak merkezinde birtakım gezi ve incelemelerde bulunan Muş Valisi Erdoğan Bektaş, üniversitenin kurulacağı yer için düşünmüş olduğu kayak merkezi ön kısmında bulunan 1300 dönümlük alanın hemen hemen kesinleştiğini belirtti. Üniversitenin bu bölgede kurulması halinde şehrin gerek ekonomik gerekse görünüm acısında yeni bir ivme kazanacağını belirten Vali Bektaş, üniversite ile kayak merkezinin ve bağ sektörünün yapılabileceği bir alan olmasının büyük bir avantaj olduğunu söyledi.

ÜNİVERSİTE TARIM ARAZİSİNE KURULMAMALI

Vali Erdoğan Bektaş, Bağcılığın yapıldığı diğer tarafının da kayak merkezi olduğu yamaçta yapılması kararlaştırılan üniversitenin dağ kısmında bağcılıkta yapmak mümkün olduğunu ifade etti. Üç büyük değeri bir arada bulunmasının öğrenciler için de yarar sağlayacağını kaydeden Bektaş, bağcılık kayak merkezi ve üniversitenin bir yerde bulunması öğrencilerin eğitimi konusunda da yarar sağlanacağını söyledi. Üniversitenin ovada kurulmasına karşı çıktığını belirten vali Bektaş, deprem riskinin yüksek olduğu ve tarım üretim yerini işgal etmenin uygun olmayacağını belirtti. Üniversitenin yapılması halinde ovaya bakan manzarası olan güzel ve bölgede yer olarak ender rastlanan bir üniversite olacağını belirten Bektaş, üniversitenin kurulması için tek sorunun kurucu rektör olmaması olduğunu onunda atanması halinde çalışmalara hemen başlanacağını dile getirdi.

 Muş Ovası Gazetesi