Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Varto ilçesine bağlı Güzelkent köyü yakınında bulunan ve vatandaşlar tarafından şifalı olduğuna inanılan sıcak su kaynaklarında incelemelerde bulundu.

Varto ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Güzelkent ve 35 kilometre uzaklıktaki Kaynarca sıcak su kaynaklarını ziyaret den Vali Erdoğan Bektaş, “Bölgede gerekli ölçümler yapıldı. Uzmanların vereceği rapor doğrultusunda su değerlendirilebilir” dedi. Bölgedeki su sıcaklığının 36 derece civarında ölçüldüğünü belirten Bektaş, “Sanırım derine inildiğinde sudaki sıcaklığın daha da artacağı tahmin ediliyor. Bunun dışında bir bölgede farklı yerlerde de benzer su kaynakları var. Buradaki su kaynaklarının değerlendirilmesi kolay bir proje değil. Ama araştırmalarımıza devam ediyoruz. Ne yapabiliriz çabası içerisindeyiz” dedi.

Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız ise Kaynarca ve Güzelkent su kaynaklarındaki suyun bölgedeki vatandaşlar tarafından büyük rağbet gördüğünü belirterek, “Maden Tetkik ve Arama (MTA) uzmanları ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince suda analizler yapıldı” diye konuştu. Suların değerlendirilmesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Yıldız, bölgenin kaplıca olma ihtimalinin yüksek olduğunu ve özel sektörün yapacağı yatırımlara da destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Bu arada, bölgede yaşayan vatandaşlar, söz konusu su kaynaklarının başta romatizma olmak üzere, bacak ağrıları ve cilt hastalıkları gibi hastalıklara faydalı geldiğine inanıyor.

 Topkan Haber Ajansı