Muş’a bir ay önce atanan Vali Erdoğan Bektaş, halkın yeteri kadar çalışmadığını, bu durumun el ele vererek aşılması gerektiğini söyledi. Basın toplantısı düzenleyen Vali Erdoğan, Muşluların ilk önce kendine güven duyası gerektiğini belirterek, halkın başarılı olacağına inanmadığı için faaliyette bulunmadığını kaydetti.

Vali Bektaş ,”Birbirimize yardımcı olarak ancak Muş’u gelir dağılımı’nın sırasında bulunduğu 81.sırasından çıkarabiliriz.” dedi.

Fakirlikten kurtulmanın yolu çalışmaktan geçtiğini vurgulayan Bektaş, Muş’ta insanların fakirliği kabul ettiklerini ve bir şeyleri kendilerinin yapmaları yerine başkalarından beklediklerini ifade etti. Bektaş, “Bu şehirde ilk olarak insanlarımızın biraz ellerini taşın altına koymaları gerekir. Gezdiğim köyde başka illerden gelen giyim malzemelerini gördüm ve bu elbiselerin giyilmiş eski elbiseler olduğunu tespit ettim. Bu bölgede insanlarımızın bunu kendilerine yakıştırmalarına kızıyorum. İnsanımızın yardım almak için göz gezdirmek yerine yardım dağıtmak, yardım vermek için göz gezdirmesini sağlarsak Muş’un bu geri kalmışlığını yenebiliriz. İnsanlarımızın sabah altıda kalkıp tarlaya inmesi, hayvancılık yaparak ineğini sağlaması gerekir.” şeklinde konuştu.

Muş’un gelir dağılımında son sırada olmasının kendisini mutsuz ettiğini, ancak diğer vilayetler gibi farklı sıralarda yer alabileceğini belirten Vali Bektaş, “Bizler vatandaşlarımızla el ele verip bu işi başaracağız. İnceleme ve araştırmalarım devam ediyor. Bana 6 ay müsaade verin. Eğer bu kalıplaşmış olan düşünceleri değiştiremezsem bile bu mücadelemi buradan gidene kadar devam ettireceğim” diye konuştu.