Skip to main content

Vali Ali Çınar; mikro kredi halkı üretken hale getirdi

Muş Haber Fotoğrafı

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen ve Vali Ali Çınar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şehmuz Yentur, Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Bülent Solmaz, Teknik Koordinatör Fethi Akman ve TİSVA Muş sorumlusu Sakine Çelik’in katıldığı toplantıda, Proje koordinatörü Sönmez Turgut tarafından proje kapsamında kadınlara verilen Mikro Kredi destekleri hakkında bilgi verildi.

Toplantı sonunda SODES Projesi kapsamında verilen Mikro Kredi faaliyeti hakkında açıklamalarda bulunan Sayın Valimiz Ali Çınar; “Kadınlarımızın kendi işlerini kurarak, geçimlerini sağlamaları amacıyla Türkiye İsrafı Önleme Vakfıyla yapılan görüşmeler sonucunda bir protokol imzalayarak ortaklık kurduk ve bununla ilgili bir yönetmelik hazırladık. Daha sonra SODES programı kapsamında İl Özel İdaremizin sunmuş olduğu “Girişimci Kadınlar, Kalkınan Muş” projesini destekleyerek gereken maddi desteği sağladık.

Bu proje ile el emeği ile geçinmek isteyen veya kendi işini kurmak isteyen 153 kadınımıza faizsiz olarak verdiğimiz 148.000,00 TL tutarındaki mikro kredi ile kadınlarımızın üretime katılımını sağladık. Toplumumuzda üretime katılma çabası içerisinde olan bu 153 kadınımız, Mikro Kredi desteğiyle hem kendi ihtiyaçlarını karşılamakta, hem de ailelerinin geçimlerine katkı sağlamaktadır.  Tabi bunu yaparken de almış oldukları bu paraları haftalık taksitlerle geri ödemektedirler. Mikro kredi kapsamında kadınlarımıza verdiğimiz destekler çok büyük miktarlarda olmamasına rağmen, biz bu desteklerin geri ödemesini haftalık olarak geri alıyoruz. Çünkü bizim Mikro kredi uygulamasından beklentimiz; karşılıksız yardım almaya alışmış edilgen bireyler yerine, hareket halinde, sorumluluk duygusuna sahip, girişimci bireyler oluşturmaktır. Biz ancak bu sayede, yoksulluğu, işsizliği, azaltırız ve bu sayede insanımızı üretim sürecine katarız. Buradan şunu da belirtmek istiyorum; Mikro Kredi desteğinden faydalanan ve taksitlerini düzenli olarak ödeyen girişimcilerimize kredisini artırma hakkı da tanıyoruz. Ayrıca oluşumlarını tamamlayan girişimcilerimizin ikinci aşama olarak KOSGEB desteklerinden yararlanmaları için KOSGEB’e yönlendirmelerini de yapacağız.  Biliyorsunuz daha önceden vatandaşlarımız KOSGEB başvuruları için Van iline gidiyordu. Bizim uğraşlarımız sonucunda ilimize müstakil bir KOSGEB il müdürlüğü kurduk. Bu sayede vatandaşlarımız artık sıkıntı çekmeden KOSGEB desteklerinden yararlanabileceklerdir.” dedi.

 

 Şark Telgraf Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…