Skip to main content

Bulanık davasında beraat kararı çıktı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009’da 2 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı olayla ilgili Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davada beraat kararı çıktı.

Muş’un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009 tarihinde DTP’nin kapatılmasını ve bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını bahane eden terör örgütü sempatizanlarının gösterisinde içinde kendileriyle birlikte toplam 5 kişi bulunan işyeri ateşe verilerek, canlı canlı yakılmak istenilen Turan Bilen adlı esnafın ruhsatlı kaleşnikof silahıyla ateş açması sonucu göstericiler arasında bulunduğu iddia edilen Necmi Oral ve Kemal Ağcan hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yaralanmıştı. Bilen kardeşlerin işyeri ve evi saldırıya uğrayarak yakılmış ve polis panzeriyle kaçırılarak kurtarılmıştı. Bulanık davası, can güvenliğinden dolayı 12 Nisan 2010 günü Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, ilk duruşmasının çıkışında davayı takip etmek için mahkemeye giden kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’e adliye önünde yumruklu saldırıda bulunulmuş, bunun üzerine dönemin Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir olayların daha da büyümemesi için davanın bir başka ilde görülmesi istemiyle Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından alınan karar üzerine duruşma ikinci bir can güvenliğinden dolayı bu kez Samsun’dan Ankara’ya alınmıştı. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 29 Temmuz 2010 tarihinde görülen davada, olaydan sonra tutuklanan Turan Bilen ve Metin Bilen kardeşler, toplanan deliller ve dosya kapsamına göre suç vasfında değişme olma ihtimali üzerine tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuşlardı.

Sanıklar vekili Samsun Barosu avukatlarından Mustafa Remzi Toprak, müvekkilinin meşru müdafaa yaptığını belirterek, “Eğer silahını kullanmasa içerideki 5 kişi dükkanla birlikte yanacaktı. Müvekkilim telefon açarak kolluk güçlerinden yardım istemiş, fakat saatler süren çatışmaya rağmen yardım gelmemiştir. Ne zaman sonlanacağı belli olmayan saldırının bertaraf edilmesi için başka bir yol kalmamıştır. Silahını kullanmasa dükkandakilerle beraber yanabileceklerdi. Molotof kokteyl atılan dükkan içinde yangın tüpü kullanılıp bitirmiştir. Çay demliğindeki suyu bile yangın söndürmede kullanmışlardır. İçeride artık yangını söndürme imkanı kalmamıştır ve nefes almada zorlaşmıştır. Bu şartlarda meşru müdafaanın tüm şartları oluşmuştur. Müvekkilinin el konulan Kaleşnikof silahı ile brovning tabancasının iade edilmesi gerekmektedir” dedi.

Bir önceki duruşmada savcının da sanıkların beraati yönündeki mütalaa vermesi üzerine, bugün görülen davanın son duruşmasında mahkeme başkanı davayla ilgili son kararını açıklayarak, Bilen kardeşlerin beraatlerine karar verdi. Mahkeme ayrıca silahların geri iadesine karar verdi.

 Şark Telgraf Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri