İstasyon Caddesinde Muş Lisesi ve Endüstri Meslek Liseleri arasında eski Belediye Başkanı A.Kadir Turan tarafından 1995 yılında milyarlarca harcama yapılarak yaptırılan üst geçit, aradan 10 yıldan fazla süre geçmesine rağmen bu güne kadar vatandaş tarafından kullanılmıyor.


Muş’un en işlek caddesi olan İstasyon Caddesi üzerinde yaptırılan ve şu ana kadar çok nadir olarak üst geçitten geçmeye çalışan vatandaşlar, özellikle üst geçitin alt kısımları açık olduğu için bayanlar tarafından kullanılmadığını mazeret gösteriyordu. Ancak Belediye geçen yıl yaptığı çalışmalar ile üst geçitin basamakları arasındaki boşlukları da kapatmış idi.


Olası bir trafik kazasına mahal vermemek için yıllar önce kurulan ve çevredeki okul öğrencilerinin trafikteki akışları dikkate alınarak yaptırılan üst geçit, baharın gelmesi ile birlikte şimdilerde öğrencilerin gözetleme kulesi haline gelmiş durumda.


Üst geçitin kullanılması için özellikle velilerin biraz daha duyarlı davranması gerektiğini belirten Kızılay Şube Başkanı Cengiz Koç, “aslında burada velilere de büyük görevler düşmektedir. Okula giden çocukların üst geçitten ellerinden tutarak geçmelerini sağlarsak, sanırım çocuklarda da bir alışkanlık meydana gelecektir. Kazalara mahal vermemek için çocuklarımızın üstgeçitten geçmelerini sağlamak için velilere de büyük görevler düşmektedir” dedi.


Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Sanırım geçmişte vatandaşın üst geçitten geçmelerini sağlamak ve teşvik etmek amacıyla çeşitli kampanyalar yapıldı” dedi.


Öğrencilere kalem kitap dağıtılmasına rağmen halen üst geçitten geçmeye alışamayan vatandaşların ileride trafik kazalarına maruz kalmalarından endişe duyduğunu belirten Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Standartlara uygun olarak yapılmayan bir üst geçitten vatandaşın geçmesini zorlamak iyi bir uygulama değil. Basamakların arası açık olduğu için bayanların geçmek istemediğini öne sürdüler. Bu sıkıntının giderilmesi için kalın saçlar ile basamak aralarındaki açıklıkları kapattık. Buna rağmen yine de kullanılmıyor. Özellikle öğrencilerin en çok kullanması gerektiği üst geçit maalesef yeterli ilgiyi görmüyor. Kısa bir süre sonra üst geçitin önüne görevli bir zabıta bırakıp öğrencilere çeşitli hediyeler vererek üst geçite alışmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu. Haber: Emrullah Özbey

 NULL