21. yüzyıla girdiğimiz şu günlerde Muş’ta içler acısı manzaralar yaşanıyor. Dar gelirli aileler çöplükten topladıkları sebze ve meyveleri evlerine götürüyor. Türkiye’nin en yoksul illerinden olan, Milli Gelir Hasılasından en az pay almada ikinci olan Muş’ta çocukların çöplerde yiyecek araması yürekleri sızlatıyor. Dar gelirli ve yoksul aile çocukları oldukları her hallerinden anlaşılan ve yaşları 8 ila 10 arasında değişen çocuklar çöpten günlük yiyeceklerini temin ediyor.


Fakirliğin had safhada olduğu ve işsizliğin her geçen gün yaygınlaştığı ilimizde yoksulluktan kırılma noktasına gelen çocuklar, gün boyu çöpleri karıştırarak yiyecek bir şeyler bulmaya çalışıyor.


Avrupa Birliğine üye olmak için mücadele ettiğimiz 21. Yüzyılın şu günlerinde yaşanan tablolar karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen vatandaşlar yetkililerin çözüm bulmalarını istiyor.


Muratpaşa, Dere, Minare ve Kale Mahallesinde ikamet eden çocuklardan oluştukları bildirilen ve hemen hemen her gün Sebze Hali çöplüğünde esnaflar tarafından dökülen ezik ve darbeli sebzeler arasından iyilerini seçerek evlerine götürüyorlar.


Çöplükten günlük yiyecek ihtiyaçlarını temin eden çocukların yaşam mücadelesi ilde fakir ve yoksul sayısının had safhada olduğunun en iyi göstergesidir. Muhabirimizin sorularını cevapsız bırakan çocuklar, sebzeleri yemek için topladıklarını ve fakir olduklarını söylediler.


Maddi sorunlardan dolayı okula gitmediklerini ve gün boyu çöplüklerden yiyeceklerini temin ettiklerini söyleyen minik çocuklar isimlerini vermemekte ısrar ettiler.


21. yüzyılda utanç tablosu olmaya neden bu manzaralar sadece çöpten yiyecek temin eden çocuklar ile sınırlı değil. Sokak ortasında vatandaşlardan para isteyen, mendil satarak aile bütçesine katkıda bulunan ve daha nice yürekler sızlatan manzaralar ile her gün karşılaşmak mümkün. Haber: Emrullah Özbey

 NULL