Skip to main content

Çöplükten besleniyorlar…

Muş Haber Fotoğrafı


21. yüzyıla girdiğimiz şu günlerde Muş’ta içler acısı manzaralar yaşanıyor. Dar gelirli aileler çöplükten topladıkları sebze ve meyveleri evlerine götürüyor. Türkiye’nin en yoksul illerinden olan, Milli Gelir Hasılasından en az pay almada ikinci olan Muş’ta çocukların çöplerde yiyecek araması yürekleri sızlatıyor. Dar gelirli ve yoksul aile çocukları oldukları her hallerinden anlaşılan ve yaşları 8 ila 10 arasında değişen çocuklar çöpten günlük yiyeceklerini temin ediyor.


Fakirliğin had safhada olduğu ve işsizliğin her geçen gün yaygınlaştığı ilimizde yoksulluktan kırılma noktasına gelen çocuklar, gün boyu çöpleri karıştırarak yiyecek bir şeyler bulmaya çalışıyor.


Avrupa Birliğine üye olmak için mücadele ettiğimiz 21. Yüzyılın şu günlerinde yaşanan tablolar karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen vatandaşlar yetkililerin çözüm bulmalarını istiyor.


Muratpaşa, Dere, Minare ve Kale Mahallesinde ikamet eden çocuklardan oluştukları bildirilen ve hemen hemen her gün Sebze Hali çöplüğünde esnaflar tarafından dökülen ezik ve darbeli sebzeler arasından iyilerini seçerek evlerine götürüyorlar.


Çöplükten günlük yiyecek ihtiyaçlarını temin eden çocukların yaşam mücadelesi ilde fakir ve yoksul sayısının had safhada olduğunun en iyi göstergesidir. Muhabirimizin sorularını cevapsız bırakan çocuklar, sebzeleri yemek için topladıklarını ve fakir olduklarını söylediler.


Maddi sorunlardan dolayı okula gitmediklerini ve gün boyu çöplüklerden yiyeceklerini temin ettiklerini söyleyen minik çocuklar isimlerini vermemekte ısrar ettiler.


21. yüzyılda utanç tablosu olmaya neden bu manzaralar sadece çöpten yiyecek temin eden çocuklar ile sınırlı değil. Sokak ortasında vatandaşlardan para isteyen, mendil satarak aile bütçesine katkıda bulunan ve daha nice yürekler sızlatan manzaralar ile her gün karşılaşmak mümkün. Haber: Emrullah Özbey

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri