Skip to main content

ÜNİDAP konferansı yapıldı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Alparslan Üniversitesi ve Kalkınma Bakanlığının ortak projesi olan ve DAP, DAKA, SERKA ve KUDAKA ile işbirliği içerisinde yapılan ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı Muşta gerçekleşti.

Muş Alpaslan Üniversitesinin kongre kültür merkezi konferans salonunda gerçekleşen programa, eski Kalkınma Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Danıştay Üyesi Gülen Aydın, Muş Valisi Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Çakar, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, kamu kurum amirleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Muş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat yaptı. Programda Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ve AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşekin de birer konuşma yaptı. Programda konuşan Vali Yavuz, Van eksenli bir kalkınma modelinin sağlıklı olmadığını belirtti.

Yavuz, Biz artık Van eksenli bir kalkınma modelinin sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. O yüzden bizim önerdiğimiz model; Bingöl, Muş, Bitlis modelidir. Üç ili kapsayan kalkınma ajansı ve bölgesel kalkınmayla üç ili sınırlandıran ve birbirini entegre eden yeni bir yaklaşım ortaya koymamız gerekmektedir. Muş ve Hakkârinin birbiriyle bütünleşmesi ya da ekonomik olarak birbirini desteklemesi çok doğru ve akılcı gelmiyor bana. Ve FETÖ paravan terör örgütünün arkasına saklanmış uluslararası şer güçler dâhil olmak üzere bunlara karşı imdik ayakta duracağımızı buradan haykırmak istiyorum. 15 Temmuz gecesi özellikle vali konağı etrafında toplanan Muşlu vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum. şeklinde konuştu.

Daha sonra konferansta bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise 15 Temmuz’da halkımızın gösterdiği cesareti, içinde bulunduğumuz dönemde emekle ve bilgiyle tamamlamamız gerekiyor. dedi.

Bir taraftan ekonomiyi geliştirip diğer yandan kalkınmanın ikinci boyutu olan sosyal kalkınmayı da ihmal etmeyeceklerini ifade eden Yılmaz, Bir taraftan elbette ekonomik gelişme, kişi başına düşen geliri arttıracağız, milli gelirimizi arttıracağız, refahı arttıracağız. Elbette bu kalkınmanın önemli bir hususu ancak ikince boyutu olan sosyal boyutunu ihmal edemeyiz. Fırsat eşitliği oluşturmak durumundayız. Muşta doğan bir çocuk ile Antalya, İstanbul yâda Trabzon da doğan bir çocuğun işit fırsatlara sahip olduğu bir toplum kalkınmış bir toplumdur. Fırsat eşitliğini hep birlikte oluşturmak ve toplumumuza sunmak durumundayız. Sosyal boyutu olmayan bir kalkınmanın gerçek anlamda bir kalkınma olduğunu söyleyemeyiz. Dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmazın başkanlığında ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansının ilk oturumu yapıldı.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri