Muş Valisi İbrahim Özçimen, olumsuz kış şartlarından dolayı dünyayla bağlantısı kesilen Üçevler ve çevresindeki köylere müjdeyi verdi ve yapacakları yeni yolla birlikte bu Köylerin ulaşım sorununu çözmüş olacaklarını söyledi.

Muş’un güneyinde bulunan ve kış mevsiminde şehir ile bağlantısı tamamen kesilen Üçevler ve çevresindeki köylere ulaşımın sağlanması amacıyla yapılacak yeni yol için etüt ve proje çalışmaları başlatıldı. Dağlık bölgede bulunan Üçevler, Alaniçi, Arıköy, İnardı, Ilıca ve Cevizlidere köylerinin yaklaşık 6 ay süre ile çetin kış şartları sebebiyle kapalı kalmaması için çözüm bulunacağını açıklayan Vali İbrahim Özçimen, “Üçevler bölgesini mahrumiyetten kurtarmak zorundayız” dedi.

Hasköy Devlet Hastanesi’nde düzenlenen doğum servisi, diş, laboratuar ve röntgen ünitelerinin açılışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali İbrahim Özçimen, “Üçevler bölgesini mahrumiyetten kurtarmak zorundayız. Yani altı ay süre ile yolu kapalı olan bir yerleşim birimi olamaz. Bu yıl Üçevler bölgesine yeni yol yapımı için etüt ve proje çalışmalarını yapıyoruz. O bölgede bir tane insan bile olsa yolu 12 ay süre ile açık tutmak zorundayız. Önümüzdeki yıl Üçevler bölgesinin yolunun sürekli açık kalmasını sağlayacağız. Güney yamaçlarına bakan ve yüksek tepelerden değil de daha alçaklardan giden bir yol yapacağız. Üçevler bölgesinin şimdiki yolu kuzey yamaçta. Ancak biz yapacağımız yeni yolu güney yamaçlardan yaparak Kulp yoluna bağlayacağız. Nisan ayında bile Üçevler yolunda 15 metre kar bulunmaktadır. Buna kimse inanmıyor. Şu anki mevcut yolu kış mevsiminde açık tutmak mümkün değil. Etüt çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra yeni yol yapımını gelecek hayata geçireceğiz” diye konuştu. Haber: Emrullah Özbey
 NULL