Yoğun kar ve tipiden dolayı yaklaşık 5 aydır tüm çalışmalara rağmen rüzgar ve tipiden dolayı sürekli kapanan Üçevler Gurup köy yolları ulaşıma açıldı. Dün sabah saatlerinde İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri tarafından 2 dozer ve 4 operatör ile 4 saatlik çalışma sonucu kapalı köy yolu 10 Nisan 2009 yılı saat 11.30’da açıldı.

5 Ay Sonra Yolları Açıldı. Yılın 5 ila 6 ayları arasında çetin kış şartları nedeniyle sürekli yolları kapalı olan Merkeze bağlı 30 kilometre uzaklıktaki Üçevler gurup köy yolları, dün öğlen saatleri itibariyle yoğun bir çalışma sonucu ulaşıma açıldı. Üçevler gurup köy yollarının ulaşıma açılabilmesi için bölgede yoğun çalışma başlatan İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, 5 ay sonra Üçevler köyüne ulaşabildiler. Köy girişinde Karla Mücadele ekiplerini alkış çalarak karşılayan yöre halkı ile minik öğrenciler, harcanan emeklerden ötürü İl Özel İdaresine teşekkür ettiler.

5 aydır bölgede yaşanan sıkıntıları anlatan Üçevler Gurup Köy Muhtarı Aydın Subaşı, her yıl aynı sıkıntıyı yaşamaktansa mevcut köy yolunun değişilmesi gerektiğini belirtti. Muhtar Subaşı, “29 Mart yerel seçimlerde Üçevler köyü halkı beni muhtarlığa seçtiler. Yaklaşık beş aydır köyümüzün yolları ulaşıma kapalıdır. Bu beş ay boyunca anlatılmaz derecede büyük sıkıntılar yaşadık. Öğrencilerimiz öğretmenlerimiz memurlarımız vatandaşlarımız köyde mahsur kaldılar. Bütün kış boyunca yaşam bu köyde bitmişti. Acil bir hastamız olduğu zaman helikopter talebinde bulunuyorduk. Yalnız havanında kötü olmasından dolayı helikopterde gelemiyordu. Mecbur bizde çaresiz hastalarımızın başında eli kolu bekliyorduk. Batı illerindeki vatandaşlar yaz havasıyla denize veya park bahçelerde gezerken gördüğünüz gibi bizde halen karla mücadele ediyoruz. Neredeyse her yıl aynı sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Eğer bu köyün yolları değişmezse bunların aynısı yine yaşanacak. Tekrar emek ve çabalarından dolayı İl Özel İdaresi Karla Mücadele ekipleri ile Genel Sekreter Ali Edip Budan’a teşekkür ediyoruz” dedi.  

5 ay boyunca yapılan çalışmaların İl Özel İdaresi Genel Sekterliğine maliyetinin yüksek olduğunu açılayan Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreter yardımcısı Sönmez Turgut, emeklerimizin karşılığını sonunda alabildik dedi. Sönmez, “Bugün 10 Nisan 2009 yılı. Üçevler köyüne girmiş bulunuyoruz. Ocak ayı başlarından itibaren sürekli burada ekiplerimiz bölgede karla mücadele yaptılar. Evet, kısmet bugüneymiş. Bizim işimizi burada zorlaştıran kar kalınlığı değil, tipi ve fırtınaydı. O yüzden bu sene yeni bir strateji ürettik. Yazlık ve kışlık yolları üretmek çabasındayız. Yaklaşık 3 buçuk 4 aya yakın bu bölgedeki ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu bölgede 12 tane köy ve 8 tane mezra var. Burada ciddi güçlük ve büyük maliyetler harcanıyor. Dolaysıyla buranın yolunu kış aylarında başka bir güzergâhtan bağlamayı düşünüyoruz. Halen güneşin etkisini göstermesine rağmen kar kalınlığı yer yer 6 ve 7 metreyi buluyor. Bu kalınlığı açmak oldukça güç oluyor” ifadelerini kullandı.     

 Günaydın Muş Gazetesi