Tütün ekicileri Muş’ta yeniden tütüne yöneldi. Yıllar süren kota isyanının ardından tütün ekimine eskisi gibi rağbet göstermeyen ekiciler Muş’a özel sektörlerin gelmesi ile tütüne yönelerek geçim kaynaklarının başında gelen tütünle yeniden kazanç elde etmeye başladılar.

Hafta içerisinde TTL firmasının Muş’ta Ege tütünü ve Muş tütünü alımlarına yönelik başlatmış olduğu tütün teslimatları ekicilerin yoğunluğu ile karşılaşmıştı. Vali Erdoğan Bektaş’ında katılım gösterdiği tütün alım programında teslimat yapan ekiciler kota engeli tanımayacaklarını ve kaliteli tütün üretimi açısından güçleri yettiğince ekim gerçekleştireceklerini belirtmişlerdi.

Vali Erdoğan Bektaş’ın da bu konuda tepkisini üzerine çeken ve fazla ekim sonucu alınıp sonrasında ise yakılmak zorunda bırakılan tütünlerin bugün tekelin kapatılmasında en büyük sorunun olduğu dile getirilmişti.

Muş ve Ege tütününün daha fazla kazanç elde ettirmesini sağlamak kaydı ile yapılan istişarelerin sonucunda yeni firmaların ilimize getirilişi ve tütün ekicilerinin de fazla ekim yapmak yerine kaliteli bakımla daha iyi konumlarda bir tütün teslimatı yapacağı temennileri de yer alırken Muş İli ve Civarı Tütün Ekicileri Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun tütün ekicilerine beklenen haberi verdi.

Solgun Başkan alımı gerçekleştirilen tütün paralarının önümüzdeki hafta içerisinde emek sahipleri ile buluşturulacağını kaydetti.

Muş’ta tütünün alternatifinin tütünle sınırlı olduğunu ve burada vazgeçilmez geçim kaynağının başında tütünün geldiğini söyleyen Başkan Solgun 8 Bin’i bulan tütün ekicisinin yapacağı tek iş tütüncülüktür. Gelecek yıl ilimizde ege tütünü tekrar denenecektir. Burada ege tütünü ile birlikte Kırgız tütünü de ekmeyi amaçlıyoruz. Burada bu yıl ekimi gerçekleştirilen ve yapılan teslimatların ardından fazla kalan tütünlerinde satışını yapacağız. Tütün ekicimi rahat olsun ve yeter ki anlaşma sağladığımız firmalarımızın isteklerine göre hareket etsin. Ben Kooparetif Başkanı olarak ekicilerimin yanında gecesini gündüzüne katmaktan onlar adına çalışmaktan onur duyan biri olarak Muş’ta tütüncülüğün yeniden en önde gelen ekonomik güç olması için çalışmalarımı devam ettireceğim. Tütün alım programımıza bizleri kırmayarak gelen Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş’a firma yetkililerine ve ekicilerime teşekkürlerimi sunuyorum diye konuştu.

 Günaydın Muş Gazetesi