Çelik, “Sayın Deniz Baykal son zamanlarda çok hırçın davranıyor. Ben bunu, başbakanlık makamına gelmemesine bağlıyorum. Ama ben onun bu sıkıntısının giderilmesi için bir formül buldum. Deniz Baykal, 23 Nisan’da 1 saatliğine başbakan olsun.” dedi.

Deniz Baykal’ın başbakanlık koltuğuna oturtulması için Başbakan’dan istekte bulunacağını söyleyen Çelik, “Baykal’ın yaşı 70’i geçti bir türlü başbakan olamadı. Hırçınlığı bundan kaynaklanıyor. Ama ben Baykal’ı başbakan yapmanın formülünü buldum. Hani 23 Nisan’da Milli Eğitim Bakanı, başbakanın, meclis başkanının koltuğuna öğrencileri oturtuyoruz ya. Ben Ankara’ya gittiğimde başbakanımızdan rica edeceğim. Diyeceğim ki Sayın Başbakanım ne olursun bu sene 23 Nisan kutlama komitesi olarak biz başbakanın koltuğuna oturacak kişi olarak Baykal’ı belirleyelim. Yarım saat 1 saat de olsa başbakan olsun” diye konuştu.

Seçim zamanlarının millete hesap vermek zamanı olduğunu ve hesap vermek için geldiğini kaydeden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “İktidarlar ve muhalefet bugünlerde hesap verir. İktidar yaptığı icraatlardan, muhalefet yaptığı muhalefet tarzından dolayı millete hesap verir. Biz demokrasinin gereği olarak sizin huzurunuza gelmekten, size hesap vermekten, sizinle hesaplarımızı gözden geçirmekten büyük mutluluk ve şeref duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, “AK Parti 2001’de kuruldu. Kuruluşundan 14 ay sonra 3 Kasım 2002’de milletvekili genel seçimlerine girdik. Bu seçimlerde halkımızdan destek oy ve yetki istedik. Milletimiz bize yüzde 34,4 oy verdi. 363 milletvekili ile bizi tek başımıza iktidar yaptı. Milletimiz 1,5 yıl içinde vatandaş icraatlarımızı gördü. 28 Mart 2004’de mahalli idare seçimleri yapıldı. Halkımız, (Bu Başbakan’a, bu partiye, bu kadroya bu kadar oy yetmez bu partiye daha fazla oy yakışır) dedi. Bu sefer yüzde 42 oy verdi. Aradan 5 yıl geçti halk icraatlarımızı gördü. Ve tekrar 22 temmuz 2007 de seçime gitmek için sizin huzurunuza geldik. Bu sefer halkımız dedi ki bu icraatlara yüzde 42 oy da yetmez diyerek bu sefer yüzde 47 oy verdi. Şimdi 4. kez huzurunuza geliyor, hesap veriyoruz ve sizden destek istiyoruz. Kamuoyu yoklamaları şuan gösterdiği anket bütün partilerin oyu AK Parti’nin oyu kadar etmiyor diye gösteriyor. Halk bizim karakaşımıza kara gözümüze hayran değil. Biz işimiz hizmet, gücümüz millet diyoruz da ondan” diye konuştu.