Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 161. yıldönümü Muş’ta düzenlenen törenlerle kutlandı. Polis Teşkilatının kuruluşunun 161. yıldönümü saat 10:30 ‘da Muş Valiliği Atatürk anıtına çelenk konmasıyla başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından İl Emniyet Müdürü ismet Türkmen’in konuşmasıyla devam eden törene, Muş Valisi İbrahim Çimen, Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Şinasi Çaşkurlu, daire amirleri ve polis aileleri katıldı. İç güvenlik hizmetlerini sağlamak amacıyla Polis adıyla ilk teşkilatımız 10 Nisan 1845 yılında İstanbul’da kurulduğunu ve 17 maddelik bir polis nizamnamesi çıkarılarak polis teşkilatının görevlerini belirtildiğini söyleyen, İl Emniyet Müdürü İsmet Türkmen, polisin sürekli halkın van ve mal güvenliğini sağlamak için görevde olduğunu kaydetti.

Emniyet Müdürü İsmat Türkmen, “161 yılın tecrübesi göstermiştir ki, polisimiz suçla mücadele ederken toplumun desteğini almak zorundadır.Çünkü hedef kitlemiz toplumumuzdur. Yakalanan suçluların yüzde 80-90’nı halkın verdiği bilgi ile, polisin kendi çabalarıyla yakaladığı suçların oranı ise yüzde 10-20 arasındadır. Buda gösteriyor ki suçla mücadele de polis yalnız bırakılmamalıdır. Sivil toplum örgütlerinin polislik hizmetlerine katılımı Avrupa Birliği (AB) Ülkelerinde büyük bir yer oluşturmaktadır. Çünkü suç ile mücadele sadece polisin görevi değildir, olmamalıdır. Suçla mücadeleye eğitim, sağlık, sosyal hizmetleri ile sivil toplum örgütlerinin katılımı şarttır. Polis yürütmenin bir parçası ve genel yönetim yapınsın bir yansıtımıdır. Bir toplumun göstergesi polistir. Teşkilatımız, diğer güvenlik güçlerimiz gibi ülkemizin huzur ve güvenliğini sağlama ve sağlanan ortamı kararlı bir şekilde devam ettirme görevini bugüne kadar başarıyla yerine getirmiştir” dedi.

Törenler daha sonra resim, kompozisyon ve şiir dalında dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesinin ardından folklor gösterileriyle son buldu. Haber: Emrullah Özbey

 NULL