Skip to main content

Tüm Bel-Sen; tutuklular serbest bırakılsın

Muş Haber Fotoğrafı

Tüm Bel-Sen Muş Şubesi, Bulanık Belediyesi işyeri Temsilcik odasında konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı Uğur Turan, tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmalarını istedi. Baskıları ve tutuklamaları protesto eden Turan, emek, demokrasi ve barış güçlerini yıldırmayı amaçlayan bu operasyonların son olarak Diyarbakır, Şırnak, Bitlis, Batman ve Mardin’de olmak üzere 4 ilde yapılan ev baskınları ile devam ettiğini ifade etti.

TUTUKLANAN ARKADAŞLARIMIZ SERBEST BIRAKILSIN

29 Mart Yerel seçimleri sonucunu hazmedemeyen AKP hükümetinin toplumsal muhalefeti bastırmaya dönük saldırılarının ardı arkası kesilmiyor. Gün geçmiyor ki, Emek, Demokrasi, Barış ve özgürlük mücadelesi yürütenler bu tür baskılarla karşı karşıya kalmasın.Bilindiği gibi 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Yerel seçimlerde özellikle bölgede DTP’nin elde etmiş olduğu başarı hazmedilememiş, 14 Nisan’da DTP genel Merkez yönetici ve üyeleri gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Özellikle 29 mart yerel seçimlerinin sonuçlarının KÜRT SORUNU’NUN çözümü noktasında ortaya çıkarmış olduğu irade görülmek istenmemiş, çözümsüzlükte ısrar edilmiştir. 2010 yılı Toplu iş sözleşmelerinin gündeme geldiği böylesi bir süreçte Konfederasyonumuz KESK’e ve bağlı sendikalara yapılan operasyon düşündürücüdür. Yapılan bu operasyonla KESK sindirilmek istenmiştir.

28 Mayıs 2009 tarihinde Konfederasyonumuz yönetici ve üyelerine yönelik başlatılan birçok hukuksuzluk örneği ile dolu gözaltı operasyonu sonucunda 34 yönetici ve üyemiz gözaltına alınmış, bunlardan 20 arkadaşımız serbest bırakılmış, 14 arkadaşımız tutuklanmıştı. Savcılığın, serbest bırakılan arkadaşlarımız hakkındaki itirazı sonrası, haklarında hiçbir yeni kanıt olmamasına rağmen Konfederasyonumuz üye ve yöneticisi 7 arkadaşımız tutuklanarak, cezaevine konulmuştur. Emek, demokrasi ve barış güçlerini yıldırmayı amaçlayan bu operasyonlar son olarak Diyarbakır, Şırnak, Bitlis, Batman ve Mardin’de olmak üzere 4 ilde yapılan ev baskınları ile devam etmiştir. Yapılan baskınlarda aralarında halkın seçtiği meşru temsilcilerin ve çeşitli demokratik kitle örgütü üye ve yöneticilerinin de olduğu onlarca kişi haklarında hiçbir somut kanıt olmadan tamamen bir hukuksuzluk örneği olarak gözaltına alınmıştır. Aralarında, Sendikamız Cizre ilçe temsilciliği görevini sürdüren Metin FINDIK’ın da olduğu bu kişiler adresleri açık, kamuoyu tarafından bilinen ve tanınan kişilerdir. Haklarında herhangi bir yasal soruşturma talebinde kendilerine çok rahat ulaşılabilecek bu kişilerin sabah saatlerinde evlerinin basılarak gözaltına alınması ve daha sonrasında sudan gerekçelerle tutuklanarak cezaevine konulması bir hukuki bir gereklilik değil açık olarak gözdağı verme amaçlıdır.

Toplumsal muhalefeti bastırmaya dönük, polis devleti uygulamalarını aratmayan bu saldırılar, AKP hükümetinin her geçen gün daha fazla faşizan bir çizgiye doğru kaydığını göstermektedir.Sanılmamalıdır ki son dönemde iyice yoğunlaşan bu baskılar bizleri yıldıracaktır. Emek, demokrasi ve barış güçlerine yönelik bu anti-demokratik saldırılar bizleri yıldırmak bir yana mücadelemize olan inancımız pekiştirmektedir.

Konfederasyonumuz bütünlüğüne ve toplumsal muhalefetin diğer bileşenlerine yönelik bu anti demokratik ve hukuk dışı saldırıları şiddetle kınıyor, bu saldırılara derhal son verilerek, Sendikamız Cizre İlçe Temsilcisi Metin FINDIK’IN arkadaşımızın da aralarında olduğu, tutuklanan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Günaydın Muş Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri