Muş’ta kuş gribi sebebiyle zor günler yaşayan tavuk satıcıları, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Talip Devrim’i makamında ziyaret ederek, içinde bulundukları zor durumu anlattı. TSO Başkanı Talip Devrim’in makamında ziyaret ederek iflas etme aşamasında olduklarını anlatan tavuk satıcıları, hükümetin sektöre yapacağı desteklerden esnafın da faydalanmalarını sağlamak içtin destek istedi. Talip Devrim’e bilgiler veren İbrahim Avcı isimli esnaf, il genelindeki tavukçuların tamamının elinde 150 ton tavuk bulunduğunu ve yaklaşık 200 ton tavuğun da esnaflara satıldığını ancak satış olmadığı için para tahsil edemediklerini söyledi.


Bayram dolayısıyla her işletmecinin 20-25 ton tavuk stoku yaptığını ancak kuş gribi sebebiyle bütün tavukların ellerinde kaldığını anlatan İbrahim Avcı, “Bu işin sonunda ne olacağını bilmiyoruz. Yani kuş gribi krizi yeni başladı. Her esnafın yanında 7-8 personel çalışıyor. Yarın zor durumda kalan esnaf mecburen elemanlarını işten çıkaracak. Bizim tek isteğimiz, yapılacak desteklemelerden büyük üretici firmaların yanında işletmelerinde faydalandırılmasıdır. Kuş gribi sebebiyle hiç satış yapamamakla birlikte sattığımız malların büyük bir çoğunluğu da geri dönüyor. Resmi kurumlar önceden oldukça fazla tavuk tüketirken, şimdi alımları durdurmuş” dedi.


TSO Başkanı Talip Devrim de kendilerinin bu konuda duyarlı olduğunu ve esnafın mağduriyetinin giderilmesi için çalıştıklarını belirterek, “Muş gerçekten geri kalmış bir il. Kuş Gribi sebebiyle tavuk sektöründeki zararlar ilimizi oldukça kötü etkiliyor. Bu sektörde işten çıkarmalar olursa bir çok aile perişan olacak” diye konuştu.

NULL