Dereyurt köyünde yaşayan 94 yaşındaki Hunaf Güler, ilerleyen yaşına rağmen günün büyük bölümünü köyde dolaşarak geçirirken ve birçok işini kendi başına yaparak görenleri şaşırtıyor.

80 hane ve bin 200 nüfuslu Dereyurt köyünde yaşayan Hunaf Güler’in, ilerleyen yaşına rağmen oldukça dinç olması görenleri şaşırtıyor. Torunları, torunlarının çocukları ve torunlarının torunları ile birlikte çok geniş bir aileye sahip olan Hunaf Güler, köyün içerisinde dolaşarak ve torunları ile oturarak vakit geçiriyor. Eşi Mehmet Salih Güler’i elli yıl önce kaybeden 8 çocuk annesi Hunaf Güler, torununun torununu gören nadir insanlar arasında yer alırken, bugüne kadar bir kez doktora gidip muayene olduğunu söyleyerek sağlının yerinde olduğunu vurguladı. Sağlığını ve uzun yaşamayı süt ve süt ürünleri tüketmenin yanı sıra çok yürümeye bağladığını anlatan Hunaf Güler, çok sevdiği torunlarının çocukları ile vakit geçirmekten mutlu olduğunu söyledi.

En büyük çocuğu olan Sait Güler’i üç yıl önce ve ikinci büyük çocuğu olan Mehmet Güler’i de on yıl ünce kaybeden Hunaf Nine’nin bir kızı ve beş erkek çocuğu ise halen hayatta. Kızı Zozan ile birlikte otururken çok görülmeyen bir görüntü oluşturan Hunaf Nine’nin ne kadar uzun yaşadığı bir kez daha gözler önüne seriliyor. Torunu olan altı çocuk ve dokuz torun sahibi Fikret Güler (50) ve torununun torunu Mashar Güler (8) ile birlikte oturan asırlık çınar, pek alışılmadık bir yaşam sürdürüyor. Torunu olan 5 çocuk sahibi Abdullah Güler’in evinde kalan Hunaf Nine, torunun torununu görebilecek kadar uzun yaşayan ender insanlar arasında.

Hunaf Güler’in ninesi olduğunu anlatan Fikret Güler, “Ninem ilerleyen yaşına rağmen halen oldukça dinç. Birçok işini kendisi yalnız başına yapar. Tuvalete gitmeyi ve abdest almayı yardıma ihtiyaç duymadan yapıyor. Köyde yalnız başına dolaşarak vakit geçiriyor. Ben yaşlandım ve torun sahibi oldum ama ninem halen hayatta ve oldukça dinç” şeklinde konuştu. Topkan Haber Ajansı