Eskişehir Özel Samanyolu Ümit İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri, örnek bir dayanışma örneği sergiledi. Öğrenci ve veliler, topladıkları elbise, oyuncak, ayakkabı, ilaç ve kırtasiye malzemelerini Muş Sungu Beldesi 75. Yıl VakıfBank Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndaki ihtiyaç sahibi öğrenciler ile ailelerine gönderdi.

Ümit İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri, Doğu ve Güneydoğu’daki maddi imkânı zayıf ailelere yardım yapmak ve kardeşlik köprüsü kurmak için “Doğulu kardeşine sahip çık” kampanyası başlattı.

Öğrenci ve veliler, boş vakitlerinde kent merkezindeki hayırseverlere dolaşarak Doğu’daki kardeşleri için ihtiyaç malzemesi talep etti. Bazı öğrenciler de atık kâğıt toplayarak, bunları belediyelere sattı. Bir ay süren kampanya çerçevesinde, 74 koliden oluşan ayakkabı, ilaç, oyuncak, elbise, kırtasiye malzemesi toplandı. Toplanan malzemeler bir kargo şirketi Muş Sungu beldesi 75. Yıl VakıfBank Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndaki ihtiyaç sahibi öğrenci ve ailelerine gönderildi. Atık kâğıtların satışından elde edilen 180 YTL kardeş okul öğrencilerinin hesaplarına yatırıldı.

Özel Ümit İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Asiye Genç, çocuklarını, imkânları olduğu için güzel ortamlarda okuturken, Doğu ve Güneydoğu’da maddi imkânı olmayan ailelerin ise çocuklarını zor şartlar altında okutmaya çalıştıklarını gözönüne alarak, böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi.

Genç, amaçlarının, Muş ile Eskişehir arasında bir dostluk köprüsü kurmak olduğunu ve bu bağlamda çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Yardım yapacakları okulu yaptıkları inceleme sonrasında belirlediklerini dile getiren Genç, “Bu okulda eğitim gören öğrenci ve ailelerinin maddi durumları zayıf. Buna göre yardımı buraya yaptık. Önümüzdeki dönemlerde farklı okullara gerekli yardımı yapacağız” dedi.

Özel Ümit İlköğretim 1/A sınıfı öğrencisi Emre Çam’ da, kampanya süresince tanıdığı esnaflardan elbise ve ayakkabı temin ettiğini kaydetti. Çam, “Maddi imkânı zayıf arkadaşlarımıza bir nebze olsun hayırseverlerden aldığımız malzemeler ile yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere” dedi.