Skip to main content

Meteorolojiye göre kuraklık ciddi boyutlarda..

Muş Haber Fotoğrafı

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün raporuna göre mart ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun orta ve güneyinde kuraklık artışı ciddi boyutlara ulaştı. Meteoroloji’nin “Normalleştirilmiş Yağış İndeksi Metoduna Göre 2008 Mart Ayı Kuraklık Durumu” raporu, Türkiye’deki kuraklık gerçeğini gözler önüne seriyor. Raporda, mart ayında Türkiye’de yağışlar, kuzeybatı bölgelerde normallerinin civarında ve üzerinde, diğer bölgelerde ise genellikle normalin altında gerçekleştiği belirtildi.

Özellikle Akdeniz Bölgesi’nin doğusu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun orta ve güneyinde kuraklık artışının ciddi boyutlara ulaştığı vurgulandı.

Bu bölgelerin dışında raporda, kuraklık yaşanan yerler şöyle sıralandı: “Rize ve Hopa’da da mart ayı etkili kurak geçti.

Muş, Ağrı ve Malazgirt’te çok etkili, Kozan, Mersin, Silifke, Diyarbakır, Batman, Rize ve Hopa’da etkili kuraklık varken, Bartın çok nemli, Kastamonu, Zonguldak, Karabük, İzmit, Yalova, Bursa, Bilecik ve Nallıhan çevrelerinde ise orta derecede nemli dönem yaşanmıştır.

2008 yılının ilk 3 aylık döneminde ise kuraklık rapor şu şekilde: “Doğu Anadolu’nun kuzeybatısı, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Batı Karadeniz kıyıları ile Ünye, Ordu, Tokat, Kayseri, Kars, Başkale, Bursa, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde nemlilik varken yurdumuzun diğer tüm kesimleri kuraklığın etkisi altındadır. Çanakkale, Akhisar, Dikili, İzmir, Milas, Antalya, Burdur, Isparta, Kulu, Kırşehir, Diyarbakır, Batman, Ağrı, Malazgirt ve Mardin’de çok şiddetli kuraklık varken, nemli olan bölgelerde nemlilik derecesi hafif olmuştur.”

2007 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki yağışlarla Türkiye’deki kuraklıktan etkilenen alanlar da daralma yaşanmıştı. Batı Karadeniz kıyıları, Samsun ve Çorum hariç Orta ve Doğu Karadeniz Bölümleri, kuzeyi ve orta kesimleri hariç İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyi ve kuzeybatısı, Trakya’nın güneyi, Marmara Bölgesi’nin güneyi ve doğusu ile Aydın ve Fethiye çevrelerinde nemlilik diğer kesimlerde de kuraklık vardı.

Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ve Mardin’de çok etkili, Muş, Elazığ, Ağrı, Siirt, Şırnak ve Antalya’da etkili kuraklık oluşmuştu. Gümüşhane ve Kars çok nemli, Niğde, Tokat, Sivas, Pınarbaşı, Erzincan, Ünye, Bayburt, Trabzon, Ardahan, Zonguldak, Bartın ve Bursa çevrelerinde orta nemli bir dönem yaşanmıştı.

Son bir yıllık tabloya bakıldığında ise Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ve Mardin çok etkili kurak, Kırıkkale, Kırşehir, Antalya, Elazığ, Muş, Siirt ve Malazgirt etkili kurak geçerken, Niğde, Konya Ereğli, Gemerek, Tokat, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Suşehri, Iğdır ve Sarıkamış çevreleri orta nemli oldu.

Türkiye’nin büyük bir bölümü kuraklığın etkisi altında olmakla beraber, İç Anadolu’nun Doğu ve Güneydoğusu, Samsun ve Çorum hariç Orta ve Doğu Karadeniz Bölümleri, Doğu Anadolu’nun orta ve kuzeyi ile Eskişehir, Bursa, Balıkesir, Edremit, İpsala, Malkara, Zonguldak, Bartın, Aydın, Finike, Başkale ve Gevaş nemli. Antalya, Karabük, Şanlıurfa, Batman ve Mardin’de çok etkili kuraklık, Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Kızılcahamam, Düzce, Kırşehir, Aksaray, Diyarbakır ve Elazığ’da etkili kuraklık vardı. 

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri