Tiyatroda oynayacak kişilerin tarım il müdürlüğü personellerinden ve tiyatroculardan seçilmesi planlanılıyor.

Tiyatroda Muş şivesi kullanılacak, bazı kısımları Kürtçe sözlerle oynanacak. İlk önce tarım il müdürlüğüne bağlı personeller bütün köyleri gezerek bir anket yapacak. Ankette tarım ile ilgili bütün alanlarda sorular yer alacak. Bu anketle halkın bilgisini ölçecek, halkın hangi konuda bilgiye ihtiyacının olduğunu öğrenecek, halkın tarım il ve ilçelerinden beklentileri belirlenecek. Bu tespitler yapıldıktan sonra eldeki verilerle tiyatro ekibi oluşturularak yöresel kıyafetlerle oyun sergilenecek.

Oyun CD’lerle bütün köylere dağıtılıp çift-çilerin izlemesi sağlanacak. İnsanlarla iletişim nasıl sağlanılması gerekiyorsa o şekilde sağlanacağını ifade eden Muş Tarım İl Müdürü Murat Yıldız, aksi takdirde iletilmek istenenin iletilmemesi durumunda iletişimin hiçbir anlamının kalmayacağını vurguladı.

Tiyatronun bazı yerlerini Türkçe bazı yerlerini Türkçe yapacaklarını ifade eden müdür Murat Yıldız, insanların an-ayabileceği şekil lehçe ve dilde tiyatro yapacağının altını çizdi. Projeyi başlattıklarını kaydeden Murat Yıldız anket çalışmalarının tamamlanmasının ardından tiyatro faaliyetlerine başlayacaklarını belirterek, “şuanda arkadaşlarımız sahada çalışıyor. Halkın tarım müdürlüklerinden beklentilerini anket şeklinde sorduğu sorularla belirlemeye çalışıyor. Daha sonra personelimize mahalli kıyafetler giydirilerek görsel bir tiyatro düzenleyeceğiz. Örneğin bir arkadaşımız köy muhtarı, bir arkadaşımız öğretmen, Bir arkadaşımız köylü vatandaş olacak. Burada karşılıklı sorularla tarım alanında bilgilendirme yapılacak” dedi.

Yazılı bilgilendirmelerle istenilen bilgileri aktaramadıklarını savunan Müdür Yıldız,“biz buna ihtiyaç duymamızın sebebi biz ne kadar yazılı bilgi gönderirsek gönderelim ya muhtar cebine atıyor. Köylüye aktarmıyor. Ya da vatandaş anlamıyor. Ama biz hem yerel kıyafet ile hem de yerel lehçe ile görsel hale getirip bilgi aktaracağız. Mesele şimdi gündemde hayvan ölümleri var. Biz bunun nedenlerini korunma yollarını anlatan bir tiyatro yapacağız. Günaydın Muş Gazetesi