Belediye meydanında düzenlenen basın açıklamasına katılan gençler, ellerine aldıkları Türk bayrakları ve dövizlerle açılıma ‘Evet’ dediler.

Gurup adına açıklama yapan Mücahit Koç, son 20 yılda 400-500 milyar doların güvenlik tedbirlerine harcandığını, onbinlerce gencin kör bir kavganın kurbanı olduğunu vurgulayarak kardeş halkların arasında güvenlik sorununun yaşanmaması gerektiğini dile getirdi.

Vuran ve vurulanın belli olmadığı puslu havanın dağıldığını belirten Koç, önyargısız ve paylaşımcı bir diyalogun ülkeye ve dünyaya barış getireceğini kaydederek “Bir genç olarak diyorum ki, açılımı ilk önce kendi iç dünyalarımızda yapmalı ve her konuda biraz empati yapmalıyız. Bölgemizin kısa tarihi geçmişinde yaşananlara fazlaca şahit olmayacak kadar gencim. Ama yaşadığımız coğrafya insanlarda kalıcı etki bırakırlar. Yaklaşık bin yıldır birlikte aynı coğrafyaları paylaşmış halkların, emperyalist güçlerin stratejik planlarına alet olarak geleceklerini karartmaların şahit oldum. Ekonomik olarak Avrupa ülkeleri seviyesinde olması gereken ülkem son 20 yılda 400-500 milyar dolarını güvenlik tedbirlerine harcamıştır. Bin yıldır birlikte yaşamış, et ile tırnak misali iç içe geçmiş kardeş halkların arasında, güvenlik sorunu olur mu sizce? Ülkemin kalkınmasına emek sarf edecek 10 binlerce genç fidan anlamsız bir kör kavganın kurbanı oldular. Vuran ve vurulan belli olmadığı puslu havalar nihayet dağıldı. Artık başkalarının stratejik planlarına göre hareket etmeyen bir ülkede yaşıyoruz. Kendi gündemini ve hareket stratejisini belirleyen bir ülkede yaşıyor olmanın kıvancını yaşıyorum. Önyargısız ve paylaşımcı bir diyalog olduğu gibi ülkeye ve hatta dünyaya barışı getirir. Bir genç olarak diyorum ki, ilk açılımı ilk önce kendi iç dünyalarımızda yapmalı ve her konuda biraz empati yapmalıyız. Biz bu konuda biraz yoğunlaşırsak proje sahiplerinin ne kadar haklı ve doğru bir iş yaptıklarını daha iyi anlarız” dedi.

Ülkenin ekonomik değerlerinin güvenlik gerekçesiyle harcanmaması gerektiğini dile getiren Koç açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin yükselen değerleri heba olsun istemiyoruz. Ülkemizin ekonomik değerleri güvenlik gerekçesiyle harcanmasın. İşsizliğin büyük bir kaos haline geldiğini de unutmayalım. Ülkemizin ekonomik değerleri bizlerin refahı mutluluğu ve istihdam için harcansın ve hep birlikte dost ve kardeşlik için harcansın diyoruz. Açılım fikrini seslendirenleri halkın duygularına tercüman oldukları için kutlamak gerekir. Ben bir genç olarak geleceğe daha umutla baktığımı ifade etmek istiyorum. Yarınlarımızın daha güzel olacağı duygusu bende hakim. Halkın duygularına tercüman olunan bu tarihi sesli fikir sahiplerini destekliyor, kutluyor ve aynı sloganla ‘Analar artık ağlamasın’ diyorum” ifadelerine yer verdi.

‘Yetti Arık Analar Ağlamasın’, ‘Analar Ağlarsa da Mutluluktan Ağlasın’ ve ‘Hepimiz Kardeşiz Açılım Kaderimiz’ pankartları açan gençler basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldılar. İHA