Muş- Diyarbakır arasında Kozma dağı mevkiinde kar yağışı ve tipinin bastırması sonucu yaklaşık 25 araç yolda mahsur kaldı. Yaklaşık 4 saatlik çalışmanın ardından Mahsur kalan araçlar kurtarılarak yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı yol trafiğe kapatıldı. Muş- Diyarbakır kara yolunda mahsur kalan vatandaşların imdadına ise Vali Erdoğan Bektaş yetişti. Muş ovasını bahar yağmuru, Kulp yolundaki 2 bin 30 rakım yükseklikteki Kozma dağı mevkiinde karakış kar ve fırtınası bastırdı.

Kozma dağı mevkiinde yaklaşık 25 araç yolda mahsur kaldı. İhbarı alan Karayolları Karla mücadele ekipleri harekete geçerek araçları kurtardı.

“VALİ BEKTAŞ, İNCELEMELERDE BULUNDU”

Muş-Diyarbakır Kozma Dağı mevkiinde etkili kar yağışı ve tipinin bastırması sonucunda Muş Valisi Erdoğan Bektaş, yolu incelemek ve yolda kalan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunmak için Kozma dağına gitti. Vali Erdoğan Bektaş, Kozma dağına varana kadar birçok araç kurtarıldı. Yolda kalan vatandaşlara ise geçmiş olsun dileklerinde bulunan Vali Bektaş Kulp yolunu trafiğe kapatma kararı aldı.

Etkisini sürdüren kar yağışı ve tipiden dolayı yolların açılması karşısında vatandaşı riske atmak istemediklerini belirten Vali Erdoğan Bektaş, yolun kapanma ihtimaline karşı yolu kapattıklarını söyledi.

Vatandaşın tehlikeye girmemesi adına yolu trafiğe kapatmanın sağlıklı olacağını kaydeden Vali Bektaş, “Diyarbakır sınırındayız burada müthiş fırtına var. Araçlar zincirli olsalar bile sıkıntıya giriyorlar. Onun için bu gece burada trafiği kesmeyi düşünüyoruz. Yarın duruma bakacağız. Eğer fırtına durursa yolu açar yine trafiğe yol veririz. Vatandaşı tehlikeye sokmamak lazım! Hem Muş tarafından hem Diyarbakır tarafından bu gece yolu trafiğe kapatıyoruz” dedi.

Yolu sürekli takipte tuttuğunu belirten Karayolları karla mücadele ekibi çalışanlarından Abdurrezak Uslu, çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ancak fırtına ve kar yağışının bastırması ile araçlar mahsur kaldığını söyledi. Uslu, “biz her gün yolda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yağış olması veya olmaması durumunda yolu kontrolde tutuyoruz. Bugün saat 13.00 ‘te buradaki aracımız yolun açık olduğunu bir riskin bulunmadığını belirtti. Saat 15.30 civarında araçların yolda kaldığı ihbarı geldi. Biz hemen greyder ile kar bıçaklı aracı yola gönderdik. Bir saatlik bir mücadelenin ardında yoldaki ekiplerimiz yetersiz kaldıklarını söyleyerek kar savurma aracını istediler. Kar savurma aracını gönderdik. Yaklaşık 4 saattir yoğun çalışma sürüyor. Yolda kalan araçları kurtardık, yolu trafiğe açtık. Ancak tipi nedeni ile yolcuların bu yolu kullanmasını istemiyoruz. Şuanda Muş sınırını 5 kilometre geçtik. Diyarbakır tarafında çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

 Günaydın Muş Gazetesi