Skip to main content

Bölgedeki 9 Üniversiteye ev sahipliği yaptık

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Alparslan Üniversitesi bölgedeki 9 Üniversite ile İstişare toplantısı düzenledi. Muş Alparslan Üniversite Rektörlük binası toplantı salonunda düzenlenen değerlendirme toplantısına, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Şırnak Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Prof. Dr. Mustafa Altundağ, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Burhanettin Baydaş, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Bozdağ, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ersan Aslan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ekrem Atalan Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Özcan katıldı.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç Başkanlığında iki gün sürecek olan İstişare toplantısında yeni kurulan 23 üniversitenin ortak sorunları ve çözümleri ele alındı. Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, “Her şeyin bir ilki vardır. Biz diğer Rektörlerimizle bu konuyu tartıştık konuştuk bir araya gelmemiz gerektiğini düşündük. Yeni Üniversitelerin sorunlarını ve çözümleri aşağı yukarı aynı. Bu toplantının başlangıcında biz Muş Alparslan Üniversitesi olarak ev sahipliği yaptık” dedi. Rektör Prof. Dr. İnanç düzenlenen toplantıda basın mensuplarına yaptığı açıklamasında, “Biz bugün eş zamanlı kurulan 23 yeni üniversiteden bununla ilgili güney ve doğu Anadolu bölgesinde yer alan Rektörlerimizi Muş Alparslan Üniversitesinde bir araya getirerek ortak sorunlarımızı ortak beklentilerimizi konuşmak ve tartışmak üzere ortak bir konsesyus oluşturmak üzere bir araya geldik. Sağ tarafımda bulunan Nevşehir Üniversitesi sayın Prof. Dr. Filiz Kılıç hanımefendi ise batıdaki Üniversiteleri temsilen aramızda yer aldı. Burada yeni kurulan Üniversitelerin beklentileri kararları talepleri hemen hemen aynı noktada toplanıyor. Bunları tartışacağız. Gelecek adına hangi adımları atabiliriz, hangi ortak çözümleri bulabiliriz. Bunları tartışacağız. Bu toplantının bütün Üniversitelerimize katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu anlamda bütün Rektörlerimize bir daha tekrar hoş geldiniz demek istiyorum. Biz yeni 23 Üniversite olarak akademik ve İdari yapılanmalardan gerek öğrencilerimizi bulunduğumuz illere çekmek daha önemlisi o illerde öğrencileri tutabilmek ve kampus yapılanmalarımızı konuşmak için buradayız. 23 yeni Üniversite arasında Otomasyon kurmak istiyoruz. Aynı şeyleri konuşmak aynı işleri yapmak istiyoruz. Birbirimizin tecrübelerinden ve birikimlerinden faydalanmak istiyoruz. Karşılaştığımız sorunları tahtaya yazıp çözüm önerileri bulacağız. Düzenlediğimiz toplantı İstişare toplantısıdır.

“23 yeni Üniversitenin Tabela şeklinde kalmayacağına inanıyoruz”

Yeni kurulan 23 Üniversitenin TBMM’de ve kamuoyundaki tabela Üniversiteleri tartışmalarına değinen Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, “23 Yeni Üniversite tabela şeklinde kalmayacaktır” dedi. Rektör İnanç, “23 yeni Üniversite kurulduğunda TBMM’de ve kamuoyunda bir tartışma vardı. Türkiye’de tabela Üniversitelerinin sayılarını niye arttırıyorsunuz diye. Bu tartışmalar sürekli gündemde tutuldu. Bu 23 yeni Üniversite tabeladan daha ileri gitmeyecek denildi. Oysaki biz 23 yeni Üniversitenin tabela şeklinde kalacağına inanmıyoruz. Bütün arkadaşlarımız Şırnak, Hakkari, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Bingöl, Mardin, Nevşehir ve Tunceli Rektörlüğümüzdeki bütün arkadaşlarımız çok büyük bir hayretle bu işin içine girdiler. Ve şuanda çok önemli mesafeler kat ettik. Doğal olarak her üniversitenin kuruluş zamanında bir tabelası olur. Önemli olan süreci doğru yöneltmektir. Yeni kurulan 23 yeni Üniversitelerin tamamını bu süreci çok doğru yöneteceğine inanıyorum. Ve şuana kadar elde ettiğimiz verilerde bu doğrultuda. Altı aylık bir geçmişimi olmasına rağmen yeni üniversitelerde çok hızlı bir gelişme başlıyor. Ülkemiz Global krizin etkisiyle kritik bir dönemden geçmesine rağmen Üniversitelerde güzel gelişmeler elde ediliyor. Bu açıdan tabela olarak söylenen Üniversitelerle ilgili bu lafın çoktan çöktüğüne inanıyorum. Biz sadece Muş Alparslan Üniversitesi olarak değil bütün üniversitelerin başarısını ortak bir başarı olarak görüyorum” dedi.

 Günaydın Muş Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri