İçme suyunun israf edilmemesi için uyarılarda bulunan Belediye Başkanı Necmettin Dede, içme suyu depolarına dere suyunun bağlı olmadığını ve suların sağlıklı bir şekilde verildiğini söyledi. Dünya Çevre Günü münasebetiyle Belediye Başkanı Necmettin Dede’yi makamında ziyaret eden Muş Lisesi TEMA Vakfı Gönüllüleri kuraklık, çölleşme ve susuzluk konusunda bir süre sohbet edip, sorular yönelttiler.

TEMA Vakfı Başkanı İhsan Aytemiş ve Muş Lisesi öğretmenlerinden Zeynep Deniz Seven ile birlikte Dede’yi ziyaret eden öğrenciler sorularına tatminkar yanıt aldılar. İçme suyu ile ilgili sorular soran öğrencilere Dede, gerekli tahlillerin yapıldığını ve suların sağlıklı olduğunu bunu raporlar yetkili mercilere de ilettiklerini söylediler.

Dere suyunun içme suyu depolarına bağlanmadığını kaydeden Dede, eski boruların, çürüyen boruların vermiş olduğu ziyandan bahsederek gerekli tedbir ve hazırlığın alınması için proje çalışmalarının devam etiğini söyledi. Kapitajlardan çelik borularla içme suyunun depolara verildiğini ve depolarda klorlamanın yapıldığını kaydeden Dede, kaçak içme suyu tüketiminde önüne geçmek için ekiplerin mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti.

İçme suyu ile halı kilim yıkama çalışmalarının yapıldığını, bahçe sulaması yapıldığını belirten Dede, vatandaşların suyu israf etmeden kullanması gerektiğini ifade etti. Eski boruklarda meydana gelen kaçağın önüne geçilmesi için şebekelerin değiştirilmesi gerektiğini belirten Dede, Alman Kalkınma Bankası ile kredi anlaşması yaptıklarını ve uygulanmaya başlamasından itibaren alt yapı döşemelerini elden geçireceklerini söyledi.

TEMA Vakfının gönüllü öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Dede, Muş’un şehircilik anlamında önemli mesafeler kat ettiğini ve her geçen gün daha modern bir şehir haline geldiğini kaydederek, Muş’un her geçen gün medenileştiğini, gençlerin eğitime önem verdiğini ve giderek olumlu gelişmelerin yaşandığını kaydetti.
Kanal kapatma ve kaldırım çalışmalarından sonra şehirde güzel görüntülerin oluştuğunu kaydeden öğrenciler memnuniyetlerini dile getirerek teşekkürlerini ilettiler.

 Muşun Sesi Gazetesi