Muş Tekel Yaprak Tütün İşletmesi Müdürlüğü çalışanları, özelleştirmeyi protesto etmek için “İş yerini terk etmeme” eylemi yaptı. Muş Tekel Yaprak Tütün İşletmesi’nde çalışan 256 personel, özelleştirme çalışmalarına tepkilerini dile getirmek için iş yerlerini terk etmedi. Mesai bitiminden sonra iş yerlerini terk etmeyerek özelleştirmeyi protesto eden TEK-GIDA İş Sendikası’na bağlı çalışanlar, geç saatlere kadar işyerlerinde kaldı. Yapılan eylemde basın açıklaması yapan TEK-GIDA İş Sendikası Başkanı Cengiz Arslan, sonuna kadar direneceklerini belirterek, Tekel çalışanlarına haksızlık yapıldığını söyledi. Aslan, “Tekel üzerinde oynanan yok etme planının son aşaması hayata geçirilmiş bulunuyor. Özelleştirme kapsamına alındığı günden itibaren gün gün eskitme, yıpratma ve küçültme operasyonuna maruz bırakılan Tekel, şimdi ilahlara kurban edilmeye hazırlanıyor.İhtiyaç duyduğu yatırımları yapmak yerine, Adana ve Malatya Sigara Fabrikaları ile yaprak tütün işletmeleri kapatılıyor. Binlerce işçisi, çevre ekonomiye, tütüncülüğümüze sağladığı destek hiçe sayılıp, ülkenin en önemli işletmelerinden en önemli kar sahalarından biri daha yabancı tekellerin sofrasına sunuluyor” dedi.


Tekel işçisinin yıllardır kurumunu savunduğunu ve bugün de savunmaya devam ettiğini kaydeden Cengiz Aslan, şunları söyledi:


“Sigara fabrikalarımızın işçileri günlerden beri iş yerlerini terk etmeyerek, işlerini, aşlarını, çoluğunun çocuğunun geleceğini ve ülkesini kurtarmaya çalışmaktadır. Tekel işçisi gücünün son damlasına kadar direnmeyi sürdürecektir. Bu, sadece Tekel işçisinin değil, koca bir ülkenin yaşam kavgasıdır. Bu noktada, tüm sivil toplum kuruluşlarını, demokratik kitle örgütlerini, siyasi partileri ve ulusal çıkarlara inanan hassasiyet gösteren tüm kişi ve kuruluşları Tekel işçisine destek olmaya çağırıyoruz. Sadece son bir yılda yaşanan özelleştirme örnekleri bile artık gözlerimizi sonuna kadar açmak için yeterli dersi vermiş olmalıdır. Tekel işçisi tüm gerçeklerin farkında olarak ve yurt bilinciyle mücadelesini sürdürecektir. Sıra son kalelerin savunmasına gelmiştir. İnanıyoruz ki ülkesini seven herkesin ve her kesimin yüreği Tekel işçisiyle birlikte atmaktadır.”

NULL