Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’na (TCDDY) ait lojmanlar, uzun yıllardır onarım yapılmaması sebebiyle adeta harabeyi andıran görüntüler oluşturuyor. TCDDY’na ait 15 bloktan oluşan ve 60 dairenin bulunduğu konutların onarımının yapılması bekleniyor. 1950 yılında yapılan ve yaklaşık 15 yıldır hiç tadilat görmeyen lojmanların durumu içler acısı. Lojmanların eski olması sebebiyle kurum çalışanlarının tercih etmemesi yüzünden .oş kalan bazı binalar tamamen harabeye dönmüş durumda. Tek katlı lojmanların uzun zamandan beri kullanılmadığı ve yıkım kararının çıktığı açıklanırken, iki katlı lojmanların ise bazılarında personellerin kalmadığı ve kötü bir halde bulunduğu belirtildi.

Edinilen bilgilere göre lojmanlar için Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü Taşınmaz Mallar Daire Başkanlığı’ndan bir ay önce görevlilerin gelip lojmanlar ile ilgili inceleme yaptıkları ve konu ile ilgili olarak herhangi bir gelişmenin henüz yaşanmadığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre, lojmanların onarılmasının veya Toplu Konut İdaresi’ne devredilmesinin gündemde olduğu belirtildi.

Lojmanların harabeyi andıran bir durumda olduğunu ve onarım yapılmaması halinde lojmanların tamamının kullanılamayacak duruma geleceğini söyleyen çevredeki vatandaşlar, “Bu lojmanlar Muş’un en eski binalarındandırlar. Yıllardan beri binalarda onarım yapılmadığı için oldukça kötü bir durumdalar. Binaların onarıma ihtiyacı olması sebebiyle kurum çalışanları da pek rağbet göstermiyor. Bunun yanında eğer onarım yapılmazsa binalar tamamen harabeye dönecek. Yetkililerin bu konuya eğilmeleri ve ilgi göstermeleri gerekir” şeklinde konuştular.