Şehir içerisinden toplanan çöpler, kamyonların aşırı şekilde yüklenmesi ve üstü açık bir şekilde taşınması sebebiyle çevre kirliliğine sebep olurken, trafiği de tehlikeye sokuyor. Muş Belediyesi temizlik ekiplerinin şehir içerisinde topladığı çöpler, üstü açık bir şekilde taşınınca çevre kirliliğine sebep oluyor. Kamyonlara yüklenen çöpler, şehir dışındaki çöp toplama bölgesine taşınırken rüzgarın etkisi ile dökülünce istenmeyen görüntüler oluşuyor. Muş-Bitlis karayolu üzerinde seyrederek Şeker Fabrikası’nın arka kısmında bulunan çöp alanına taşınırken karayoluna dökülen çöpler, şehirlerarası yollarda trafik açısından da tehlike oluşturuyor.

Önceki gün Muş-Bitlis karayolu üzerinde kamyonlardan saçılan ve uzun süre yol üzerinde kalan çöpler, sürücüler için sıkıntı yarattı. Şehirlerarası yolda seyrederken yavaşlamak ve çöplere çarpmamak için manevra yapan sürücüler, belediye ekiplerinin bu konuda duyarlı olması gerektiğini söylediler. Yol üzerinde duran çöpler yoldan geçen duyarlı vatandaşlar tarafından kaldırılırken, ortaya çıkan görüntüler karşısında vatandaşlar, ‘Bir yandan temizleyip bir yandan kirletiyorlar’ demekten kendilerini alamadılar.

Çöp kamyonlarının üstü açık bir şekilde taşıma işlemini yapmalarının yanlış olduğunu ancak bu konu ile ilgili olarak çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Biz çöp kamyonlarının üzerini çadırla kapatarak taşıma işlemini yapmayı düşündük. Ama 30 tane kamyonun üzerine çadır almak belediyeye maddi yük getirecektir. Ancak biz bundan ziyade yeni kurduğumuz kent konseyinin çalışmaları ile ildeki çöp sorununa köklü bir çözüm bulmayı hedefliyoruz. Çöp alanını değiştirip çöp arıtma tesisi kurma hesapları yapıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında çöp toplama ve taşıma işlemine de yeni düzenlemeler getirilecektir” dedi. Topkan Haber Ajansı