Muş İl Tarım Müdürlüğünün düzenlediği ‘Tarla Günü’, Bağlar Köyü ve Çöğürlü Köyü’nde kutlandı. Tarla gününe Vali Yardımcısı H.Mete Buhara, Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özaslan, Ziraat Odası Başkanı Şahabettin Aydın ve çiftçiler katıldı.


Tarla gününe ev sahipliği yapan İl Tarım Müdürü Abdurrahim Özaslan, yetiştirilen ürünler hakkında bilgi verdi. Özaslan; “İlimizin sebzeciliği geliştirme proje kapsamında İl Özel İdare kaynaklı olarak brokoli,çilek,sırık domates, hibrit yer domatesi,sırık hıyar,hibrit yer hıyarı, kavun tohumu ve kabak üzerine aşılı karpuz fidesi getirtilerek 20 köy 70 çiftçiye demonstrasyon yapılmıştır. Muş ovasında drenaj problemi olan yerlerde Mayısın 20’sinden sonra rahatlıkla çap bitkileri yetiştirebilmektedir.Bu yıl ekilen 30 dekar brokoliden yaklaşık 60 ton verim beklenmektedir.Çiftçilerimiz brokolinin kilosunu 1 YTL ye satmaktadırlar. Brokoli içindeki selenyum elementi nedeniyle kanseri en çok önleyen bitkidir.Halk dilinde kanser ilacı olarak tanınmakta olup gelişmiş ülkeler brokoliyi domates gibi tüketmektedirler” dedi.


Sırık domatesin de daha verimli ve daha lezzetli olduğunu belirten Özaslan; “10 dekarlık Sırık domatesten 110 ton verim beklenmektedir. Sırık domatesin dekara verimi 10-12 ton arasındadır böylece bir dekara 4 milyar gelir elde edilir. Sırık domatesin avantajı birim alanı 3000 adet fide dikimi yapılabilmektedir. Yer domatesinin iki katı kadar fazla bitki dikimi demektir.Sırık Domateslerin tek tip, sert, sulu raf ömrü uzun ve albenisi iyi olduğundan tüketici tarafından tercih edilen domatestir. Çiftçilerimiz bilinçli üretim yaptıklarında arazi mülkiyetinin iki katını kazanabilmektedirler. Çiftçilerimiz örgütlendiklerinde organik tarım olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışına ihracat yapabilirler.Sırık domates de geleceğe yönelik umut vericidir” dedi.

NULL