Muş’ta bakımsızlık ve ilgisizlik sebebiyle gün geçtikçe tahrip olan onlarca tarihi eser arasında yer alan tarihi Haspet Kalesi ilgi bekliyor.

Altın aramak için tarihi eserlere zarar veren defineciler tarafından büyük ölçüde tahrip edilen ve çok az bir kısmı ayakta kalan Haspet Kalesi, tarihi eserlere gösterilen ilgisizliği gözler önüne seriyor. Muş’un güneyindeki Kızıl Ziyaret Dağı’nın doğu uzantısında bir yamaçta bulunan, surları ve iki kulesi kısmen ayakta kalan Haspet Kalesi’nin diğer kısımları tamamen yıkılmış durumda. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen kale, yapıda kullanılan malzeme ve sanat yapısı itibariyle Horasan harcıyla imar edilmiş, bulunduğu yerde ovaya hakim bir karakol konumunda.

Eteklerinde bulunan Soğucak köyünde büyük ölçüde tahrip olan 2 adet gözetleme kulesi de mevcut olan tarihi kalenin, çok az bir kısmı ayakta kalmış durumdadır. Muş Valiliği’nin resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Haspet Kalesi’nin Mısır’ı fethe çıkan Büyük İskender’in emirleriyle yaptırıldığı biliniyor. Muş’taki tarihi eserlerin yok olmasına tepki gösteren vatandaşlar yetkililerin duyarlı olması gerektiğini belirterek, il genelindeki birçok tarihi eserin tamamen yok alma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını vurguladılar.

 Topkan Haber Ajansı