Skip to main content

Sürücülere kış lastiği uyarısı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Kılıç, 2012 yılında yapılan yasal düzenleme ile 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm araçların kışlık lastik takma zorunluğu getirildiğini hatırlatarak, sürücüleri kurallara uymaları yönünde uyardı.

Kamyon, tır, otobüs, kamyonet ve midibüslerde zorunlu olan kar lastiğinin özel amaçlı otomobillerde zorunlu olmadığını kaydeden Kılıç, otomobillerde de can güvenliği ve kazalara sebebiyet vermemek için kar lastiği takmalarının önemli olduğunu vurguladı.

Kar yağışı ve buzlanmanın etkili olmaya başladığını hatırlatarak sürücülerin kışlık lastik takmaları gerektiğini kaydeden Kılıç, 2012 yılında yayımlanan yönetmeliğe göre 1 Aralıktan itibaren kış lastiği uygulamasının başlayacağını belirterek, uygulama öncesi sürücülerin kurallara uymasını istedi.

Kış mevsiminde kazaların arttığını ifade eden ve bu sebeple kurallara uyularak önlem alınması gerektiğini söyleyen Kılıç, 2012 yılında uygulamaya konulan kış lastiği uygulaması, bu yılda devam edecek. Uygulamanın yürürlüğe gireceği tarih olan 1 Aralık öncesi sürücülerimizin araçlarına kar lastiği takmaları gerekir. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştükten sonra, yazlık lastik sert olduğu için daha da sertleşiyor ve yol tutuşu azalıyor. Bu da trafik güvenliğini etkiliyor. Bundan dolayı 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında, kar yağışı olmasa bile trafik güvenliğini ve yol tutuşunu sağlamak için kış lastiği zorunluluğu getirildi. Ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı yapan otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet ve tırlarda, kış lastiği zorunlu. Şu an için otomobillerde bu zorunluluk yok. Yalnız trafik güvenliği açısından zorunluluk olmasa bile kışlık lastiği taktıkları zaman hem kendi can güvenlikleri, hem de yolu kullanan diğer araç ve yayaların trafik ve can güvenliği açısından uygun olacağını düşünüyoruz ve hususi araç sürücülerini de uyarıyoruz dedi.

UZMANLAR UYARDI

Kış lastiklerinin güvenli sürüş sağlamanın yanında vatandaşların kendi can güvenliklerini de arttıracaklarını belirten uzmanlar, geçen yıl yayınlanan yönetmelikle yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara 1 Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildiğini anımsattı. Uzmanlar, Ticari araç takmalı, özel araç takmasa da olur gibi bir imajın trafik güvenliği açısından çok tehlikeli durumlar yarattığını belirterek, kış lastiğinin önemine değindiler.

Bazı sürücülerin daha ekonomik olacağı düşüncesiyle araçtaki lastiklerin sadece ikisini kış lastiğiyle değiştirdiğine değinerek, Bu çok yanlış bir uygulama. Dört lastiğin farklı olduğu durumlarda aracın ön ve arka lastikleri arasındaki sürüş özellikleri farklılaşmaktadır. Ani fren yapma, viraj alma gibi manevralarda aracın kontrolü zorlaşır. Onun için araçtaki 4 lastiğin tamamı kış lastiği olmalı. Hatta kışın değiştirilecek yedek lastiğin bile kış lastiği olması zorunludur. Kışın uzun ve yoğun yaşandığı ülkemizde sürücünün ve aracın güvenli yolculuk yapabilmesi için aracın kış koşullarına uygun bakımının yapılması ve kış lastiğinin kullanılması şarttır şeklinde konuştular.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

En az lise mezunu personel alınacak

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından, üniversite bünyesinde istihdam edilmek üzere sözleşmeli personel alımı yapılacağı duyuruldu. En…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri