Skip to main content

Suriyelilere el uzattı

Muş Haber Fotoğrafı

      Suriye´de yaşanan rejim sorunu ve iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin neredeyse tamamına yakını ülkemize sığındı.

Sınır bölgesinde kurulan kamplara rağmen ülkemizin Doğu ve Güneydoğu illerine gelen Suriyeliler, adeta sefalet içerisinde yaşıyorlar. Devletin sağladığı şartları kullanmak yerine sağlıksız ortamlarda yaşayan ve çoğu dilencilik yapan Suriyelilerin yanı sıra ihtiyaç sahibi mağdur bazı Suriyeli ailelere Eğitim Bir-Sen Muş Şube Başkanlığı el uzattı.

Sendika tarafından alınan karar doğrultusunda Ramazan ayı dolayısıyla verilen iftar yemekleri iptal edilerek iftar kaynakları Suriyeli aileler ile ihtiyaç sahibi ailelere yardım olarak kullanılıyor. Sendika yetkili ve üyeleri tarafından daha önceden tespit edilen aileler ziyaret edilerek gıda yardımları yapılıyor.  

İftarı İnfaka Dönüştürdük Yardım kolilerini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdıklarını ve zor durumda olan Suriyeli vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydeden Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mahir Barışan, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen´in her zaman mağdurun yanında olduklarını ifade etti.

Barışan yaptığı açıklamada: Mensubu olduğumuz medeniyetin insan ve hak temalı paradigması üzerinden hayata geçirdiğimiz, değer odaklı her durum ve şartta mazlumun ve mağdurun yanında olmayı kendine şiar edinmiş mücadelesini bu eksene oturtmuş Memur Sen ve Eğitim Bir Sen, bölgemizde, ülkemizde ve ümmet coğrafyasında yaşanan mağduriyetlere bigane kalmayarak, bana ne demeyerek Ramazan ayı boyunca yurt genelindeki iftar programlarını iptal etmiş, iftarı infaka dönüştürerek binlerce mağdurun ve fakirin ocağını ve aşını şenlendirmiş kimsesiz olmadıklarını bu yolla göstermiştir ifadelerini kullandı.  

100 Kolilik Bir Yardım Kampanyası Başlattık Genel merkezin başlattığı yardım çağrısı doğrultusunda ilimizdeki mağdur ailelere ve Suriyelilere yönelik yardım kampanyası başlattıklarını ifade eden Barışan: Ramazan paylaşmaktır, berekettir kardeşliği her daim canlı tutma Müslüman olarak sorumluluğun ve vazifenin zirve yaptığı dönemdir. Bunun için kolları sıvamış gün ayrıştırmayı derinleştirme günü değil, birleşme kardeşliği güçlendirme yemeğini paylaşma ekmeğini bölüştürme günü diyerek, Türkiye´nin dört bir yanında yardım seferberliği başlatmıştır.

Bunu genel merkez düzeyinde yaptığı gibi genel merkezimiz şubeler nezdindede girişim başlatma direktifini de vermiştir. Biz de Muş Eğitim-Bir-Sen olarak genel merkezimizin bu çağrısına kulak vererek ilimiz özelinde mağdur, fakir ve Suriye iç savaşından kaçarak muhacir ve mülteci olan ailelere ulaşarak ´Ensar´ olma vakti diyerek 100 kolilik bir yardım kampanyası başlattık. Bu kampanya çerçevesinde tespit ettiğimiz ailelere ulaşarak bu kardeşlerimizi sevindirmeye çalıştık. Bu kampanya ile amaç il genelinde duyarlılığı artırma ve farkındalık oluşturmaktır.

Bu kampanyaya katkı sunan duyarlılık gösteren emeği geçen başta üyelerimiz olmak üzere il ve ilçe yönetim kurullarıma teşekkür ediyorum. Bizi bu tür yardımlara müsebbip kılan üyelerimizden Allah razı olsun. Hayrın en büyük payı onlarındır. Onlar sayesinde biz hareketlendik hareketlendikçe büyüdük ve büyüdükçe bereketlendik. Bereketlendikçe bu bereketi üyelerimize ve ihtiyaç sahiplerine yansıttık yansıtmaya devam edeceğiz şeklinde konuştu.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri