Muş Şeker-İş Sendikası Başkanı Fikret Sancar, özelleştirmenin kimlere yaradığı konusunda yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Dünyada yapılan özelleştirmelerin sonuçlarında genelde tekelleşmeler olduğuna dikkat çeken Sancar, bu konuda yeni yeni sermaye grupları meydana getirildiğini dile getirdi. Özelleştirme yapılan ülkelerin insanlarının hep mağdur edildiğini belirten Fikret Sancar, “Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerin halkları emperyalist ülkelerin oluşturduğu sermaye gruplarına pazar haline getirilmiştir. Bu ülke insanları yokluk sefalet içinde yaşarken emperyalist güçler hep işin kaymağını yemiş, doğal kaynaklarca zengin ama fakir ülke insanları sömürülmüştür.” ifadesini kullandı.

Sancar, basın açıklamasında şunları dile getirdi: “Bu gün yeni dünya düzeninden söz edenler ve dünyaya yön veren ülkeler bir yandan teröre karşı mücadele bahaneleri ve sözüm ona demokrasi vaadi ile girdikleri ülkelerin kaynaklarına el koyarken, işgal edemedikleri ülkelerde ise bin bir türlü hileler ile halkları birbirine düşürmekte, oluk oluk insan kanı akarken onlar hep ellerini ovalamaktadırlar, zenginliklerini bölüşmekteler. Mazlum halklar ise umutsuzluk, korku içerisinde geleceklerinden şüphe içerisindeler. ya da bu güçler daha modern bir yolu takip edip kamu varlıklarının veya işletmelerinin önce zarar etmelerini sağlamakta, sonra da değişik basın yayın ve dezenformasyon yolu ile bu kurumların özelleştirilmesinin halk yararına olacağı fikrini empoze ederler. ve bu kurumlar düğün Bayram şenliğinde o ülke yöneticilerine sattırırlar. Satanlar ülkemizde olduğu gibi her hükümet kendi Özelleştirme başarısını propaganda malzemesi yaparak yine malını sattığı halktan destek görür, sattıkları kurumları büyük bir marifetmiş gibi övüne övüne anlatırlar. Oysaki her Özelleştirme sonucunda fakirleşen halk olur. Ekmeği elinden alınan işçi olur, işçinin parasından kazanç sağlayan esnaf olur. Fakir daha fakir, zengin daha zengin, insanca onurlu bir yaşam süren insanlar sermaye gruplarına köle olur, onlara para kazandıran birer makine olur. Devletin sosyal yapısı ortadan kalkar, hakça paylaşım yolları kapanır. Özelleştirmeye destek olan halk sınıfları gerçek zarar edenlerin kendileri olduğunu fark edemezler. Satılan kurumlar zor şartlarda oluşturulmuş halk varlıklarıdır.” 

 Cihan Haber Ajansı