Toplantıya katılan Çınar, her yıl Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nın koordinesinde geleneksel hale getirilen Valiler Toplantısı’nda bir yılın değerlendirmesinin yapıldığını, gelecek yıllarda kamu hizmetlerinin daha iyi verilmesine ilişkin telkin ve tavsiyelerde bulunulduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın doğal afetlerle ilgili açıklamalarda bulunduğunu bildiren Vali Çınar, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz aylarda Van’da bir deprem yaşanmıştı. Bu deprem gerçekten çok büyük acılar yaşattı. Ama aynı zamanda da milletimizin büyüklüğünü birlik ve beraberliğini, yardımlaşma duygusunu da öne çıkardı. Tabi bu üzüntü ve acı verici deprem aynı zamanda milletimizin birlik ve beraberliğinin ortaya konması açısından da bir fırsat oldu. Bunlardan ders çıkarmak gerekiyor. Toplantıda bizlere de deprem bölgesinde olduğumuz, tedbirli olmamız gerektiği ve bu konuda afet öncesi ve sonrası yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgiler verildi.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de valilere tavsiyelerde bulunduğunu anlatan Çınar, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız valilerimize, illerde yürüttükleri hizmetlerle ilgili çok güzel tavsiyelerde bulundu. Ayrıca bakanlarımızda toplantılara katılarak bakanlıklarıyla ilgili bilgiler verdi. Eğitim, sağlık, güvenlik, tarım, spor, kırsal kalkınma, sosyal yardımlar, sosyal hizmetler, işsizliğin önlenmesi, istihdamın artırılması, sanayi, ticaret alanından yapılması gereken çalışmalarla ilgili bilgiler verildi. Güvenlik hizmetlerinin en iyi şekilde yapılması gerektiği hatırlatıldı. Özellikle hizmetleri yürütürken adalet ve hakkaniyet ölçülerinin esas alınması, iyi bir iletişim kurulması, kimsenin ötekileştirmeden, herkesin vatandaşlık haklarını en iyi şekilde kullanması için gayret sarf edilmesi yönünde tavsiyelerde bulunuldu.”

Vali Çınar, toplantıda paylaşılan birikim, görüş ve tavsiyeleri Muş’a hizmet etmekte kullanacağını söyledi.  

 Anadolu Ajansı