Eğitim Bir-Sen İl Temsilcisi Bayram Güler, Ankara Tandoğan’da yapacakları kutlamalar ve Hükümet’e sesleniş etkinlikleri hakkında bilgiler verdi.

İşçi ve Memur Sendikaları Konfederasyonlarının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı birlikte kutlama kararı çerçevesinde, Memur-Sen ve Hak-İş, Ankara Tandoğan’da ortak kutlama yapacak. Eğitim Bir-Sen İl temsilcisi Bayram Güler, Muş’tan Ankara’ya gideceklerini açıkladı.
Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Güler, “Eğitim Bir Sen Muş Şube Başkanı Bayram GÜLER; Bu güne kadar yapılan bazı açıklamalarda eğitim camiasını üzen, öğretmenlerimizi rencide eden her türlü açıklamadan uzak durulması gerekmektedir.”dedi.
“Atanamayan öğretmenler kendilerine başka iş baksın. Öğretmen açığımız yok” demeye hiç kimsenin hakkı olmadığını belirten Güler, açıklamasını şöyle sürdürdü:
Öğretmenler fedakârlık yapacak”,
Öğretmene haysiyet kazandırmaya çalışıyoruz”,
“Doçent 2400 Lira, Öğretmen 1800 Lira maaş alıyormuş. Ne iş yapıyorlar? Daha ne verelim? Git git gel. Beğenmeyen başka iş yapsın”,
Öğretmenlerde kalite sorunu var!”,
“Üniversiteler 30 yıldır iyi öğretmen yetiştirmiyor”
Vb… Örneklerini ne yazık ki çoğaltabiliriz. Öğretmenlerle ilgili sayın büyüklerimiz tarafından söylenmiş bir takım sözleri alt alta yazarsak birkaç sayfa alabilir.
Geleceğinizi emanet ettiğiniz öğretmenlere yapılan bu eleştiriler doğruysa, o zaman geleceğimiz tehdit altında demektir.
Muş Eğitim Bir Sen olarak; öğretmenlerimize yapılan bu ve benzeri olumsuz açıklamaları kınıyoruz. Bu mesleğe ve mensuplarına hak ettikleri değer verilmeli, bu insanlar onure edilmelidir. Şayet öğretmenlere gereken değer verilmezse, geleceğimiz tehdit altında olacağından hiç şüphe olmasın.”
12 Eylül Darbesi ürünü anti demokratik sendikal yasaların değiştirilmesini istediklerini ifade eden Güler, “Toplu pazarlık ve örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, kamu çalışanlarının talepleri doğrultusunda ücret politikasının belirlenmesini istiyoruz. Din, vicdan ve düşünce özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerine hâkim kılınmasını istiyoruz. Doğal yaşam ve ekolojik çevrenin korunmasını istiyoruz. Çalışanlara yönelik sözlü ve fiziki şiddetlerin önlenmesini istiyoruz. Kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın engellenmesini, başta kamu olmak üzere tüm alanlarda başörtüsü yasağının kaldırılması, istihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama eşit bireyler olarak katılmasının sağlanmasını istiyoruz.
Bu ülkenin kamu çalışanları, emeklileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, gençleri, meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak, tüm dünya emekçileriyle birlikte 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız.”dedi.

 Muş`un Sesi Gazetesi