Şiddetli soğuklar sebebiyle su pompalarının donduğu Muş’ta, yakacağı biten vatandaşlar yeniden yakacak almaya başladı. Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, şiddetli soğuklar sebebiyle şehrin içme suyu şebekesine ait pompaların donduğunu ve şehirde içme suyu sıkıntısı yaşanmasına sebep olduğunu söyledi.

Muş’ta etkili olan soğuklar yaşamı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Gündüz eksi 15, gece eksi 25 dereceye varan soğuklar sebebiyle donan su pompaları şehirde içme suyu sıkıntısı yaşanmasına sebep olurken, yakacağı biten vatandaşlar yeniden yakacak almaya başladı. Su pompalarının donması sebebiyle Dere, Kale ve Minare mahallerine su verilemediğini açıklayan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, ekiplerin sürekli olarak pompaları ateş yakıp donan pompaları açmaya ve pompaların donmaması için nöbet tutuyorlar.

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, Muş’ta soğukların etkili olduğunu belirterek, “Geceleri eksi 20-25 dereceye varan soğukları yaşıyoruz. Soğuklar sebebi ile Muş iline su basan pompalar dondu. Su pompaları donunca hali ile şehre su veremiyoruz. Bu nedenle Dere, Kale ve Minare mahallelerine su veremediğimiz için vatandaş mağdur oluyor. Vatandaş mağdur olmasın diye itfaiye ile evlere su dağıtıyoruz. Aşır kar sebebiyle zor günler yaşarken soğuklarında etkili olması işimizi iyice zorlaştırdı. Su pompalarını açmak ve donmalarını engellemek için sürekli olarak pompaların başında yirmi dört saat nöbet tutuyoruz” dedi.

Şiddetli kış mevsiminin yaşandığı Muş’ta yakacakları biten vatandaşların yeniden yakacak almaya başladı. Evinde yakacağı bittiğini söyleyen Dursun Can isimli vatandaş, “ Bu yıl kış çok soğuk geçti ve yakacak yetiştiremiyoruz. Ben evime bu yıl iki ton kömür aldım ve bitti. Bir ton kömür daha aldım. Bu kömüründe yeteceğine inanmıyorum” dedi. Haber / Fotoğraf / Kamera: Mikail Gökarslan

 NULL