Arıköy’de düşük yapan ve fenalaşan bir çocuk annesi kadın, kızakla güçlükle hastaneye ulaştırıldı Muş’ta, kanamalı doğum hastası bir bayan, köy yolunun kardan solayı ulaşıma kapalı olması sebebiyle 10 saatlik zorlu kızak yolculuğunun ardından hastaneye ulaştırıldı.

Muş’ta kış mevsiminde yolu altı ay süre ile kapalı olan Arıköy’de ikinci çocuğuna hamile olan Birsen Sılkım (21) düşük yaptı. Düşük yapmasının ardından fenalaşan Birsen Sılkım, köylüler tarafından saat 06.00’da kızakla Muş’a getirilmek üzere yola çıkarıldı. 10 saat süre ile 30 tane köylünün karlı dağları aşarak Muş’a ulaştırmayı başardığı hasta, Kale mahallesi’ne kadar getirildikten sonra 112 acil servis ambulansı ile alınarak Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Birsen Sılkım’ın eşi Faik Sılkım, eşini kızakla hastane ulaştırmaktan başka çarelerinin olmadığını belirterek, yaşadıkları çileyi anlattı. Eşinin hastalanmasının ardından kızakla Muş’a ulaştırmak için uzun süre dağ yolu kat etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Faik Sılkım, eşini kızakla taşıyan köylülere de teşekkür etti. Kış mevsiminde çok sıkıntı çektiklerini ve acil hastaları olduğu zaman kızakla saatlerce yol kat ettikten sonra Muş’a ulaştırabildiklerini anlatan Kutbettin Dinçer, devletten yardım beklediklerini söyledi.

Kanamalı doğum hastasını Muş’a getirmemek zorunda olduklarını ve kalabalık bir köylü gurubu ile kızakla hastayı getirdiklerini anlatan Kutbettin Dinçer, “Sabah saat 06.00’da yola çıktık. Muş vardığımızda saat 16.00’ idi. Tam on saat süre ile kızakla hastayı Muş’a getirdik. Yolda tipiye yakalandık. Bir kişiyi kurtaralım derken neredeyse hepimiz ölecektik. Biz, bizim bölgemizde Üçevler Sağlık Ocağı bulunmakta ama personeli yoktur. Bu sağlık ocağının personeli olursa en azından doğum hastaları bu şekilde kızaklarla taşınmak zorunda kalmaz” dedi.

Hastayı kızakla Muş’a getiren vatandaşlar, Üçevler bölgesinde bulunan köylülerin çilesini Kulp Yolu üzerinden açılacak yeni bir yolun sonlandıracağını belirterek, “Kulp Yolu üzerinden 18 kilometrelik bir yol açılabilir. Bu yol açılırsa bizim kış mevsiminde ulaşım sıkıntımız olmaz. Yetkililerden bu yolun açılmasını istiyoruz” diye konuştular. Haber / Fotoğraf : Mikail Gökarslan

 NULL