Karayolları Van Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan kaldırım çalışmalarını durduran Belediye Başkanı Necmettin Dede, 40 metre genişliği olan yolun yarı yarıya daraltıldığını, bunun da şehirlerarası karayolu için uygun olmadığını söyledi.

Belediye Başkanı Necmettin Dede, Karayolları Van Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan kaldırım çalışmalarının yolu daraltacağını öne sürüp bordür taşı döşemelerinden sonra çalışmaları durdurdu. Döşemesi yapılan bordür taşlarını da sökeceklerini kaydeden Dede, Bölge Müdürünün gelip güzergahı incelemesi gerektiğini kaydetti.

Belediye Başkanı Necmettin Dede, Karayolları Van Bölge Müdürlüğü tarafından Muş-Bingöl ve Muş-Bitlis karayolları üzerinde başlattığı kaldırım çalışmalarını durdurdu. Yapılacak çalışmalar sonucu yolun daralacağını belirten Dede, çalışmaların tekrar başlayacağını söyledi.

Karayolları Van Bölge Müdürlüğü tarafından Muş’ta şehrin giriş ve çıkışındaki çirkin görüntünün ortadan kaldırılması için kaldırım yapım ve orta refüjlerde yeşillendirme çalışmalarına start verilmişti. Muş-Bitlis istikametine 3 kilometre ve Muş-Bingöl istikametine 3 kilometre olacak şekilde kilitli parke taşı ile yapılacak çalışmaların birkaç gün içerisinde tekrar başlayacağı belirtildi.

Muş-Bingöl karayolunun çift taraflı 40 metre olması gerekirken şu anda 18 metreye düştüğünü ifade eden Başkan Necmettin Dede, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün geçmişte istimlak ettiği yerlerin sahipsizlikten dolayı işgal edildiğini söyledi. Vatandaşlar tarafından işgal edilen yerlerdeki duvarları ve yapıları yıkacaklarını söyleyen Başkan Dede, bu sayede yolun bir şerit daha genişleyeceğini ifade etti. Muş-Bingöl ve Muş-Bitlis karayolunun ileride Muş’un can damarı haline geleceğini vurgulayan Dede, bu yolların daraltılmasına göz yummanın doğru olmayacağını kaydetti.

Karayolları Van Bölge Müdürlüğü’nden ekiplerin geldiğini ve yeniden bir inceleme yaptıklarını belirten Dede; “Karayolları Bölge Müdürlüğü bizden bağımsız Van’ın projesine göre kaldırım döşüyor. Bu kaldırım buraya döşendiği zaman benim yolumu dört metre küçültüyor. Burası beynelmilel bir yoldur, eğer ben buraya sahip çıkmazsam, bu işi durdurmazsam, yarın Muş’un can damarı olacak bu cadde dört metre daralacak. Karayollarındaki projede yolun genişliği çift taraflı 40 metredir, 40 metre olan yolun genişliği çift taraflı 18 metreye düşürülüyor. 40 metre genişliği olan bir yol sahipsizlikten dolayı 18 metreye düşürülüyor, tabi buna müsaade etmedik. Bölge müdürü ile görüştük ve döşenecek kaldırıma mani olmayacağımızı söyledik. Şu anda yolun kenarında duran yolları karayolları geçmişte istimlak etmişti. Vatandaş karayollarının istimlak ettiği yola duvar çekmiş, eğer karayolları kendi mülküne sahip olmazsa, ilgililer buraya sahip olmazsa, vatandaş da bu mülke sahip olacak. Bu benim yeşil alanımdır. Çalışmaları durdurduk, bölgeden elemanlar geldi, bu kaldırımları elektrik direklerinin hizasında yapacaklar. Bu sayede yol 12 metre yapılacak, yani bir şerit daha fazlalaşmış olacak” dedi.

Belediye Başkanı Necmettin Dede, kaldırımların elektrik direklerinin hizasında yapılacağını belirterek; “Karayolları Van Bölge Müdürlüğü ilk defa Muş’a kaldırım yapıyor, Sayın Başbakanımız 5 sene önce bu talimatı vermişti, beş sene sonra her platformda dile getirmemiz neticesinde 7 kilometre kaldırım yapılacak. Bugün burada bu münakaşayı yapmazsam bu yol daralacak ve vatandaş da istimlak edilen bu yolu almış olacak. Şu anda işgal edilen yoldaki duvarlar yıkılacak. Elektrik direkleri olmazsa bu yol 20 metre olacak, ileride elektrik direkleri yeraltına alındığı zaman kaldırımımız da 3 metre genişliğinde olacak arka kısmı da yeşil alan olacak” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi