Demokratik Toplum Partisi (DTP) Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Kürtçe televizyonun seçim yatırımı olduğunu iddia ederek, “Kürtçe televizyon sizin denetiminizde olmamalı” dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Yalova’da düzenlenen ‘Demokrasi ve Barış Şöleni’ne Varto eski Belediye Başkanı ve BDP Genel Başkanı Demir Çelik ile DTP’li Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Şerafettin Halis katıldı. Şölene uzunca bir araç konvoyuyla gelen Çelik, Sakık ve Halis yoğun ilgi gördü.

Düzenlenen şölende konuşan Muş Milletvekili Sırrı Sakık, yayın hayatına başlayan Kürtçe televizyonu eleştirdi. Kürtçe televizyonu bir seçim yatırımı olarak nitelendiren Sakık, “Partilerin taleplerini hayata geçirirseniz sorunu çözersiniz. Yoksa partiler kapatılırsa ne olur? Yeni bir parti doğar. Şimdi yerel seçimler gündemde. Dün Hakkari’de ‘Ya sev ya terk et” diyordu. Şimdi Kürtçe televizyonu hayata geçirmeye çalışıyor. Kürtçe televizyon Kürt halkının hakkıdır, hukukudur. Ama bu televizyon sizin denetiminizde olmamalıdır. Siz eğer bu televizyonda ciddi program yapacaksanız, bu halkın taleplerini dile getirecekseniz, bu halka soracaksınız. Bu halkın kurumlarına soracaksınız. O zaman barış ve kardeşlik olur. O zaman biz o televizyona destek veririz. Ama bu televizyonu siz bir sıçrama tahtası olarak kullanırsanız, biz de çıkar deriz ki Kürt sorununda samimi değilsiniz” dedi.

 Topkan Haber Ajansı